Weterynaria – wspólne studia na 3 uniwersytetach!
7 września 2018 r. rozpoczęła się internetowa rejestracja kandydatów na kierunek weterynaria, który będzie prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
Są to studia jednolite magisterskie o profilu praktycznym. Jednostką prowadzącą kształcenie jest Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej powołane w grudniu 2017 r., w skład którego wchodzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powołanie Centrum wpisuje się w strategię porozumienia o współpracy podpisanego przez publiczne uczelnie regionu we wrześniu 2017 r. Uruchomienie weterynarii na UMK nawiązuje do tradycji Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
Studia weterynaryjne
Będą trwały 11 semestrów, absolwenci otrzymają tytuł lekarza weterynarii. Zajęcia będą odbywały się w obiektach dydaktycznych trzech uniwersytetów; w Centrum Weterynarii UMK (na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK), na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt UTP, na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP oraz w Instytucie Biologii Eksperymentalnej UKW.
Władze samorządowe Torunia, popierając inicjatywę utworzenia w regionie weterynarii, przekazały Uniwersytetowi w formie darowizny teren przy Szosie Bydgoskiej z przeznaczeniem na budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej z kliniką zwierząt dużych i zwierząt małych.
Celem studiów weterynaryjnych jest wykształcenie absolwentów dobrze przygotowanych do wymagań współczesnego rynku pracy, odważnie podejmujących decyzje, uzbrojonych w szeroką, holistyczną wiedzę zawodową. Ważnym elementem nauki będzie solidne nauczanie praktyczne, weryfikowane podczas studiów, ukierunkowane nie tylko na zwierzęta towarzyszące człowiekowi, lecz także duże zwierzęta gospodarskie i konie.
Co po studiach?
Wszechstronne wykształcenie umożliwia absolwentom kierunku weterynaria sprawne poruszanie się w obszarze patologii zakaźnej i niezakaźnej, diagnostyki klinicznej, sekcyjnej i laboratoryjnej, we współczesnych metodach leczenia zachowawczego i chirurgicznego, szeroko rozumianej profilaktyce chorób, w tym higienie środowiska, zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Przygotowuje również do współpracy ze specjalistami z innych dziedzin.
Lekarz weterynarii – absolwent kierunku weterynaria – będzie przygotowany do podjęcia pracy:
- klinicznej z uwzględnieniem wszystkich gatunków zwierząt
- laboratoryjnej w zakresie analityki weterynaryjnej i sanitarnej
- w ośrodkach biotechnologii i biotechniki zwierząt
- w organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej zakładach diagnostycznych
- w rzeźniach, ubojniach i zakładach przemysłu przetwórczego
- w marketingu farmaceutycznym
- na uczelniach
- w ośrodkach doradztwa i doskonalenia zawodowego
Co zdawać na maturze?
W rekrutacji liczą się wyniki maturalne z biologii i chemii (oba na poziomie rozszerzonym) i języka obcego nowożytnego (część pisemna).
Źródło: www.umk.pl.
Fot. A. Romański/ UMK w Toruniu.
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!