[av_textblock size=” font_color=” color=” custom_class=”]
Czym się kierować przy wyborze studiów?

Decyzja o wyborze studiów należy do jednych z najważniejszych w życiu. Młodzi ludzie często kierują się tu swoimi marzeniami z dzieciństwa, mają własne wyobrażenia o tym, jak będzie wyglądało studiowanie, ale są i tacy, którzy do ostatniej chwili nie mogą się zdecydować, jakie studia wybrać. Bardzo często o wyborze uczelni decyduje opinia znajomych czy rodzeństwa, a także renoma, jaką dana instytucja cieszy się na rynku.

Studia niejednokrotnie determinują rozwój kariery zawodowej. Nabyte w ich czasie umiejętności i wiedza przygotowują do pracy, często definiują tym samym dalsze losy naszego życia. Nie należy zatem pochopnie podejmować decyzji o wyborze uczelni. W procesie decyzyjnym warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, których zaniedbanie będzie pokutować w przyszłości.

jak-studia-to-san-krakow

Kolorowe plakaty i spoty reklamowe uczelni zawsze obiecują nam miłą atmosferę studiowania oraz pewne zatrudnienie po ukończeniu studiów. Nie należy jednak ulegać chwytom marketingowym – najpewniejszą drogą do poznania oferty uczelni jest zapoznanie się z konkretami, a więc z programem edukacyjnym, regulaminem stypendiów, ofertą praktyk, staży i wymian zagranicznych, a także statystykami dotyczącymi aktywności absolwentów danej uczelni na rynku pracy. Warto też sprawdzić, czy w skład kadry dydaktycznej wchodzą zarówno nauczyciele akademiccy, jak i eksperci z biznesu. Wyszukanie tych informacji nie zawsze jest łatwe i często trzeba poświęcić czas na to, aby dotrzeć do interesujących nas danych. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż może się okazać, iż nasze wyobrażenia nijak mają się do rzeczywistości. – mówi dr Ewelina Jurczak, Dziekan, SAN Kraków.

Po co właściwie chcę studiować?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Edukacja jest wartością samą w sobie, a nieustanne dążenie do samodoskonalenia wyróżnia człowieka pośród innych żyjących na ziemi ssaków. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne studia, należy zapytać samego siebie, dlaczego chcę studiować? Określenie własnych celów jest pierwszym krokiem do wyboru studiów, które spełnią nasze oczekiwania. Zwłaszcza jeżeli studiowanie ma być przede wszystkim sposobem na rozwinięcie własnych zainteresowań. Istnieje wiele okazji do tego, aby lepiej poznać daną uczelnię, na przykład organizowane przez nią konkursy, działania CSR, czy dni otwarte, podczas których mamy okazję porozmawiać z wykładowcami i ze studentami oraz zapytać ich o ich uwagi i odczucia.

dyplom-w-san-krakow-2-dyplomy-w-2-lata

Współczesny niejednorodny i wymagający rynek pracy wymaga od osób rozpoczynających swą   karierę wielozadaniowości oraz umiejętności realizowania kilku zadań jednocześnie. Studia są doskonałą okazją do tego, aby przygotować się do przyszłego zawodu. Jeżeli chcesz uzyskać dyplom, by lepiej odnaleźć się na rynku pracy, przed wyborem danej uczelni musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Niezwykle ważne jest, czy dany kierunek studiów realizowany jest w profilu praktycznym, czy akademickim. Dlaczego? Otóż tzw. profil praktyczny to nic innego jak zajęcia prowadzone nie tylko przez nauczycieli akademickich, ale także praktyków z biznesu, co pozwala na łączenie i konfrontacje teorii z praktyką. Co więcej umożliwia wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w czasie studiowania m.in. podczas zajęć terenowych, realizowanych na różne sposoby, w zależności od kierunku studiów. Jeżeli marzysz o karierze międzynarodowej, zwróć uwagę, czy dana uczelnia współpracuje z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Zagraniczne praktyki są doskonałą okazją nie tylko do nabrania pierwszych poważnych doświadczeń zawodowych, ale również do poszerzania sieci kontaktów i zaistnienia na światowym rynku pracy. Międzynarodowy wymiar edukacji to jednak nie tylko praktyki. Niektóre polskie uczelnie współpracują z zagranicznymi uniwersytetami, na przykład Społeczna Akademia Nauk na mocy porozumienia z Clark University daje możliwość uzyskania dyplomu Master równolegle do polskiego magistra . Tym sposobem absolwent dwuletnich studiów II stopnia może się pochwalić dwoma dyplomami, w tym jednym zagranicznym. Jedną z najczęściej wybieranych form korzystania z międzynarodowej współpracy uniwersytetów jest udział w programie Erasmus +. Zanim zadeklarujemy chęć studiowania na danej uczelni warto zapoznać się z warunkami, jakie stawia ona chętnym do wzięcia udziału w międzynarodowych programach edukacyjnych. Na wielu uczelniach w takich wymianach mogą uczestniczyć tylko piątkowi studenci, ale są też uczelnie jak w/w, gdzie wychodzi się z założenia, że w programach, jak Erazmus + może uczestniczyć każdy student bez względu na średnią, ponieważ wróci bogatszy o cenne doświadczenia.

Czego potrzebuje student?

 Współcześnie uczelnie silnie zabiegają o uwagę kandydatów. Czy jednak po przyjęciu rekruta na studia nadal dba się o jego potrzeby? Wybierając studia dla siebie warto nie tylko zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz programem praktyk, ale również sprawdzić, jak dana instytucja dba o swoich studentów. Jednym z podstawowych środków zadbania o byt studenta są stypendia. Należy pamiętać, iż ich ilość, wysokość i warunki przyznawania zmieniają się zwykle każdego roku. Dlatego też poleganie na relacjach z ubiegłych lat może przynieść nam rozczarowanie. Zawsze warto dowiedzieć się, jakim pakietem stypendiów dana uczelnia dysponuje w tym roku akademickim – oraz jakie będą warunki przyznawania zapomogi. Określenia takie jak „dobre wyniki w nauce” czy „niski dochód” są bowiem niejasne i mogą być różnorako interpretowane. Kwestia stypendiów jest szczególnie ważna, jeżeli decydujemy się na studiowanie na uczelni prywatnej. Niepubliczne instytucje akademickie nie podlegają w tym względzie ministerstwu i mogą ustalać niezależne kwoty i warunki. Nie oznacza to jednak, iż na prywatnej uczelni zdobycie wsparcia finansowego jest niemożliwe. Na przykład wspomniana już Społeczna Akademia Nauk oferuje stypendia odpowiadające zapomogom na uczelniach publicznych co wyróżnia ją nie tylko na rynku krakowskim.

kierunek-studia-san-krakow

Inną ważną kwestią jest dostępność domów studenckich. Akademiki słyną nie tylko z panującej tam niepowtarzalnej atmosfery, ale również niskich cen najmu. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana uczelnia oferuje miejsca w domach studenckich – a jeśli tak, w jakiej lokalizacji i o jakim standardzie.

Aby studia były świetną zabawą…

Czas studiów przez wielu ludzi wspominany jest jako najlepszy okres życia – stoi za tym świetna atmosfera, jaka panuje na danej uczelni. Studia mogą być okazją do zawarcia przyjaźni na całe życie. Jeżeli zależy nam na tym, aby studiowanie nie było jedynie żmudnym przyswajaniem wiedzy, warto poszukać informacji o atmosferze panującej na danym wydziale, sprawdzić FanPage uczelni bądź wydziału. Wielu studentów wypowiada się na forach czy w mediach społecznościowych.

Co jeszcze może świadczyć o miłym klimacie wydziału? Środowisko multikulturowe! Jeżeli uczelnia, którą bierzesz pod uwagę, jest wybierana przez ludzi z całego świata, to znaczy, że jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej. Studiowanie może zatem być okazją do zdobycia przyjaciół z różnych części świata.

Wybór najlepszego dla siebie kierunku studiów nie jest łatwy, zwłaszcza że rozmaite uczelnie, a nawet poszczególne wydziały tego samego uniwersytetu, proponują niejednokrotnie studia o zbliżonym do siebie profilu. Jeżeli zależy nam na rodzinnej atmosferze i bliskich relacjach ze studentami oraz wykładowcami, warto rozważyć mniejsze wydziały, gdzie nikt nie jest anonimowy.

Życie studenckie jest nieoficjalną wizytówką uczelni. Zadowolony student chętnie się angażuje, ma motywację do działania i utożsamia się ze swoją alma mater. Dzięki inicjatywom studenckim okres studiowania może być świetną przygodą. Jak sprawdzić, czy dana uczelnia aktywizuje swoich studentów? Liliia Sheremate, finalistka wyborów najmilszej studentki Krakowa podczas tegorocznych Juwenaliów mówi, że „Najłatwiej przejrzeć stronę internetową uczelni i profile na mediach społecznościowych. Zintegrowani i zadowoleni studenci biorą udział w konkursach, organizują imprezy, pomagają sobie nawzajem. Dobra uczelnia pomaga też promować najbardziej uzdolnione jednostki, jak u nas w SAN”.

liliia-z-san-najwieksze-brawa-na-wyborach-najmilszej-studentki-krakowa-2017_

Działalność dodatkowa w czasie studiów może być świetną okazją do rozwoju osobistego i podnoszenia własnych kwalifikacji. Zanim na długie lata zwiążemy się z daną uczelnią, warto przekonać się, czy jest to miejsce przyjazne młodym ludziom, wspierające ich inicjatywy. Nie bez znaczenia jest również działalność dobroczynna – jeżeli dana instytucja angażuje się w rozmaite akcje charytatywne, masz pewność, że wykorzystuje potencjał życia studenckiego do tego, by zmieniać na lepsze otaczającą rzeczywistość.

san_krakow-budzimy-wojtka-ze-spiaczki

Co zatem wybrać?

Wybór studiów nie jest decyzją łatwą. Z dużą dozą prawdopodobieństwa odciśnie ona piętno na dalszym życiu. Dlatego też, kiedy przychodzi nam zadecydować o sprawie tak ważnej jak wybór uczelni i kierunku to, dobrze jest odpowiednio się przygotować – pozyskać jak najszersze dane z różnych źródeł i wyciągnąć wnioski. Najważniejsze jest jednak to, aby zrobić swoisty rachunek sumienia i zastanowić się, dlaczego i do czego potrzebujemy studiów, czego oczekujemy od danej uczelni, czego się po niej spodziewam. Jeśli myślę o pogłębianiu wiedzy teoretycznej to zapewne wybiorę uczelnie państwową, jeśli wiedzę teoretyczną chcę poszerzać o umiejętności praktyczne i już na studiach chcę mieć kontakt z ekspertami biznesu to pewnie wybiorę uczelnie prywatną jak wspomniany już SAN Kraków.

Autor: Barbara Cyrek
[/av_textblock]