Jak rozpocząć przygodę z programowaniem?

Zgodnie z prognozami w 2020 roku na całym świecie będzie brakowało aż 1 mln programistów. Trend dotyczy również Polski – ubiegły rok zamknęliśmy z deficytem niemal 50 tys. specjalistów w tej branży. Co więcej, luka na rynku IT prawdopodobnie będzie się powiększać pomimo rosnących zarobków.

Specjaliści z infoShare Academy, szkoły programowania od podstaw, prześwietlili aktualną sytuację na rynku IT w Polsce. Widocznym zjawiskiem w branży jest ogromna dysproporcja między liczbą dostępnych programistów a potrzebami rynku. – Brak wykwalifikowanych osób do pracy w sektorze IT dostrzegają przede wszystkim sami przedsiębiorcy. Dlatego wielu z nich podejmuje i inicjuje współpracę z placówkami edukacyjnymi na różnym szczeblu – mówi Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy, działający od kilkunastu lat w branży IT, mentor w programach dla start-upów.

Problemem jest także stosunkowo niewielka liczba studentów informatyki. Mimo, że w ofercie ma ją ponad 120 polskich uczelni, to w 2016 roku studia na tym kierunku rozpoczęło jedynie 26 tys. osób. Czy to wystarczy? Nie, dlatego że w ciągu kolejnych kilku lat dysproporcje mają być jeszcze większe. Rocznie deficyt programistów będzie się zwiększał o kilka procent. Obecnie aż 30 proc. firm z branży IT ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

Najwyższe zarobki w Polsce? W branży IT!

Według danych serwisu Pracuj.pl największe zapotrzebowanie na stanowisko programisty generują Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska (stan na luty 2016). Najwięcej ofert dla programistów dotyczy deweloperów (Front-end, Back-end), a także testerów i analityków. Łącznie w Polsce w 2016 r. poszukiwano ok. 50 tys. specjalistów z branży IT.

Zarobki na rynku IT już na starcie zachęcają, a w miarę sukcesywnego rozwoju swoich kompetencji i doświadczenia programiści są rozchwytywani, mogąc liczyć na szybki awans oraz wzrost wynagrodzenia – dodaje Marcin Pokojski z infoShare Academy. Na polskim rynku IT najlepiej opłacani są specjaliści pracujący na kontraktach, którzy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w skali ok. 13 tys. zł brutto – dostępne po ok. 5 latach w branży. Nieznacznie mniejsze zarobki uzyskują natomiast zatrudnieni na bazie umowy o pracę. Stosunkowo najniższa pensja na rynku IT trafia do młodszych specjalistów, którzy – w zależności od formy zatrudnienia – mogą zarobić od 2 do 3,5 tys. zł „na rękę”.

 

Jak zostać programistą?

Najprościej można wytłumaczyć to tak, że programowanie to „pisanie” w sposób zrozumiały dla komputera. Dlatego też, podejmując naukę, zdecydowanie powinny poradzić sobie osoby posiadające talent lingwistyczny – szybko uczące się języka obcego. Bo programowanie również posiada różne rodzaje „języków” służących do komunikacji z komputerem. W 2016 roku najczęściej wybieranymi były JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.). Od trzech lat są to najpopularniejsze języki programowania, co stabilizuje ich pozycję i może stanowić solidny wyznacznik przy wyborze języka nauki.

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem? Standardowo od studiów na kierunku informatycznym, jednak nie jest to jedyna forma edukacji przygotowująca do podjęcia pracy w branży IT. Szczególnie, gdy – w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na rynku – pojawia się szansa dla osób chcących się przebranżowić, a nie mających już możliwości podjęcia 5-letnich studiów.  

W ostatnich latach w USA i na Zachodzie Europy, a coraz częściej także w Polsce, dużą popularnością cieszą się tzw. bootcampy, czyli intensywne i praktyczne szkolenia kończące się spotkaniem z pracodawcami, którzy mogą od razu zrekrutować potencjalnych kandydatów, a następnie wdrażać ich do pracy w swojej firmie.  – Bootcamp charakteryzuje się pracą w małych grupach pod okiem praktyków. Zależnie od intensywności nauki, pozwala uzyskać efekty już po kilku miesiącach kursu dziennego lub półrocznym weekendowym. Osoby z odpowiednią motywacją, przykładające się do nauki, mogą znaleźć pracę na poziomie „Juniora”tłumaczy Marcin Pokojski z infoShare Academy.

 

Źródła danych wykorzystanych w tekście: Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2016/ Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2016 roku/ Raporty UE/ statystyki Urzędu Miasta Lublin.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *