Na te studia trudno się dostać. Ale za to, ile człowiek ma przyjemności, gdy mu się to uda! Chcąc poznać człowieka, poznaje się samego siebie. I można zostać specjalistą od psychologii miłości albo sportu, od nałogów albo od biznesu.
Psychologia jest w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych studiów w Polsce. Na Uniwersytecie Warszawskim trudniej było dostać się na psychologię niż na dziennikarstwo! Raczej nie licz na to, że w przyszłym roku będzie łatwiej.
Co na studiach?
To dziedzina, która skupia w sobie zarówno filozofię, jak i biologię, pedagogikę i socjologię… Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na pewno dowie się więcej o sobie i o innych ludziach. Ale już kiedyś w „Cogito” dr Remigiusz Koc z Instytutu Psychologii bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przestrzegał, że część studentów na początku może być rozczarowana. A to przewagą teorii nad praktyką. A to dużą liczbą zajęć ze statystyki, psychometrii, metodologii. Prawda jest taka, że na początku studiów trzeba przebrnąć przez statystykę czy historię psychologii. Za to później już nikogo nie powinny znudzić wykłady poświęcone na przykład biologicznym mechanizmom zachowania, psychologii emocji i motywacji czy psychopatologii. Im dalej brnie się w te studia, tym więcej ma się możliwości ? są specjalizacje, dodatkowe fakultety. Niektórzy mogą określić swoje zainteresowania, jeszcze zanim rozpoczną naukę. Na przykład Uniwersytet Jagielloński ma psychologię na dwóch wydziałach: Wydziale Filozoficznym oraz Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (tu można studiować psychologię stosowaną). Uniwersytet Gdański poza psychologią ma neurobiopsychologię. Inne uczelnie – jeśli nie proponują kandydatom nowych kierunków – to oferują specjalności, np. psychologią społeczną, kliniczną, neurokognitywistykę, psychologię biznesu czy społeczną psychologię internetu i komunikacji. Przyszli znawcy psychologii mogą sobie też wybrać marketing i reklamę, komunikację społeczną, psychologię negocjacji, zarządzanie marką, psychoedukację. Mogą zdecydować się na psychologię sportu czy psychologię kryzysu. Ewentualnie zająć się neuropsychologią czy neuroobrazowaniem procesów psychicznych.
Z kolei ci, którzy wybiorą studia na UJ mogą się na przykład zapisać na zajęcia z psychologii penitencjarnej, psychologii rehabilitacji czy psychologii religii. Tu też można sobie wybrać zajęcia dotyczące inteligencji emocjonalnej, agresji, autodestrukcji. Na UW program studiów dzieli się na zajęcia obligatoryjne (18 wykładów i 6 ćwiczeń w ciągu trzech pierwszych lat nauki) oraz fakultety (teraz można wybierać spośród aż 160 zajęć podzielonych w grupy). Kilka przykładów? Proszę bardzo: uzależnienia, manipulacje ludzkim umysłem, tajemnice naszej intuicji, psychologia miłości, rysunek i osobowość.
Co po studiach?
Można zostać terapeutą, trenerem, psychologiem szkolnym, rodzinnym, sądowym, środowiskowym. Można być doradcą personalnym, headhunterem. Można zająć się badaniem rynku, reklamą. Ponoć też otwierają się nowe możliwości przed psychologami-neurokognitywistami. Oczywiście można też spróbować zająć się psychologicznym wspieraniem biznesmenów, sportowców. Albo artystów.
Psychologię mają w swojej ofercie m.in.:
Uniwersytet Warszawski
www.psych.uw.edu.pl
Uniwersytet Jagielloński
www.phils.uj.edu.pl, www.ips.uj.edu.pl
Uniwersytet Gdański
www.wns.univ.gda.pl
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
www.psychologia.amu.edu.pl
Uniwersytet Łódzki
www.psych.uni.lodz.pl
Uniwersytet Śląski w Katowicach
www.ip.us.edu.pl
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
http://umcs.lublin.pl/pip
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
www.ukw.edu.pl
Uniwersytet SWPS w Warszawie
www.swps.pl
Z planu zajęć:
wstęp do psychologii, metodologia badań psychologicznych, podstawowe umiejętności psychologiczne, biologiczne mechanizmy zachowania, psychologia uczenia się i pamięci, procesy poznawcze, podstawy statystyki, podstawy pomiaru psychometrycznego, psychologia rozwoju człowieka, psychologia eksperymentalna, psychologia różnic indywidualnych, psychopatologia, standardowe techniki diagnostyczne, psychologia emocji i motywacji, psychologia osobowości, psychologia społeczna, etyka zawodowa
Wyspecjalizuj się
Przybywa specjalizacji nowych i ciekawych. A co się za nimi kryje?
Oto krótki słownik terminów, które warto poznać, zanim się zostanie psychologiem wyspecjalizowanym:
Neurokognitywistyka – to nowatorska, interdyscyplinarna specjalność łącząca psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu oraz informatyką i modelowaniem sieci neuronalnych. Na studiach są seminaria z fizjologii, obrazowania funkcji mózgu, metod elektroencefalograficznych czy matematycznych podstaw analizy EEG. Ponoć na rynku pracy już istnieje duże zapotrzebowanie na psychologów potrafiących wykorzystać techniki obrazowania pracy mózgu. Absolwenci neurokognitywistyki mogą szukać pracy w laboratoriach, placówkach naukowo-badawczych, ale też ponoć w agencjach PR, reklamowych.
Neurobiopsychologia – ścisłe połączenie medycyny z psychologią, mieści się w obrębie psychologii klinicznej, bliska jest neurologii, neurobiologii, psychiatrii. W polu zainteresowań neurobiopsychologia są m.in. skutki uszkodzenia mózgu, zaburzenia procesów poznawczych, osłabienie zdolności intelektualnych.
Psychometria stosowana – kto to zgłębi, wie jakie są zasady konstruowania narzędzi diagnostycznych, które są wykorzystywane w badaniach. To specjalizacja nie tylko dla teoretyków ? na studiach nie wystarczy skonstruować czy zaadaptować test, trzeba też na ogół udowodnić, że umie się zdiagnozować badany przypadek.
Psychologia zdrowia – specjalista skupia się na psychologicznych konsekwencjach wystąpienia choroby somatycznej i jej leczenia, może pracować m.in. z pacjentami po zawałach serca, pacjentami onkologicznymi. Może zajmować się też profilaktyką i promocją zdrowia.
Psychologia sportu – czyż jest w Polsce ktoś, kto nie słyszał o Janu Blecharzu, psychologu, który wspierał Adama Małysza, gdy ten odnosił swoje największe sukcesy? Nic dziwnego, że przybywa ludzi chcących iść w ślady słynnego Blecharza. Kto zdecyduje się na tę specjalizację, na studiach pozna kulisy psychologii sportu, fizjologii, dietetyki, teorii treningu.
Psychologia biznesu – tu trzeba posiąść wiedzę z zakresu psychologii rynków finansowych, mediów, psychologii zachowań konsumenckich. A także poznać mechanizmy podejmowania decyzji, wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem, ocenić ryzyko w biznesie. Ta specjalność ostatnio cieszy się szczególnym powodzeniem. ? Ze względu na podejście interdyscyplinarne, w którym studenci zapoznają się z nowoczesną wiedzą nie tylko z psychologii, ale także z organizacji i zarządzania, marketingu gospodarczego i politycznego, rynków finansowych oraz elementów ekonomii i prawa.