Chcesz studiować prawo, ale przeraża cię rekrutacyjna konkurencja. Oczywiście, wierzymy, że ci się uda! Gdyby jednak tak się nie stało, są też i inne kierunki prawnicze. Podpowiemy alternatywne rozwiązania dla osób zainteresowanych prawem!
Prawo to kierunek od lat cieszący się ogromną popularnością wśród kandydatów na studia. Według MNiSW w tym roku akademickim znalazł się na II miejscu, zaraz po informatyce, jeśli chodzi o liczbę osób startujących na ten kierunek. Statystyki mówią, że 22130 ubiegłorocznych maturzystów walczyło o indeks prawa. Nie wszystkim udało się zdobyć indeks. Wiele osób zdecydowało się na studia wieczorowe albo administrację. To nie jedyne kierunki, które dają wykształcenie prawne. Dziś prezentujemy nowe kierunki studiów związane z prawem. Przygotowują do zawodów, w których znajomość prawa jest niezbędna, ale uwaga, żaden z nich nie daje prawa do aplikacji i wykonywania zawodu adwokata, sędziego, komornika, notariusza, radcy prawnego czy prokuratora. Takie zawodowy prawnicze zdobędziemy tylko po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich z prawa. Administracja też nie daje takich uprawnień, choć jest kierunkiem wykładanym na Wydziałach Prawa i Administracji.
Znajomość prawa cenna jest w świecie mediów, ekonomii, gospodarki. Dlatego też polskie uczelnie wprowadziły kierunki, które dają prawniczą wiedzę. To autorskie programy, często nastawione na praktyczną wiedzę, konsultowane z prawnikami. Choć nie będziesz po tych studiach prowadzić kancelarii prawniczej, to będziesz mógł w niej pracować jako członek zespołu pomagającego, ale też w innych firmach jako ekspert i specjalista prawa w ekonomii, mediach, prawa europejskiego czy doradca podatkowy. Proponowane studia ułatwią ścieżkę kariery urzędniczej czy dyplomatycznej, ale też dadzą narzędzia i kompetencje do zakładania i prowadzenia własnej firmy.
Prawo europejskie na UAM
Treści kształcenia na prawie europejskim Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu koncentrują się na zagadnieniach z dziedziny nauk prawnych i społecznych. Studiując ten kierunek zdobędziesz wiedzę w zakresie prawa i polityki Unii Europejskiej, opanujesz dwa języki obce, nabędziesz umiejętność analizowania zjawisk i procesów społecznych, pracy w grupie i organizowania zespołu.
Te studia dają przygotowanie do pracy w administracji unijnej, rządowej i samorządowej, a także w organizacjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami Unii Europejskiej, funduszach unijnych. Na II stopniu studiów można specjalizować się w module dyplomatyczno-konsularnym lub europejskiej administracji publicznej.
Kierunek prawno-ekonomiczny na UAM
Studiując na kierunku prawno-ekonomicznym Uniwersytetu im. A Mickiewicza w Poznaniu, zdobędziesz wiedzę o ekonomiczno-prawnych aspektach funkcjonowania gospodarki rynkowej, umiejętność rozumienia testów prawnych. Ponadto będziesz przygotowany do opracowywania i realizowania działań gospodarczych z uwzględnieniem ich wymiaru ekonomicznego i prawnego.
Absolwenci tego kierunku zyskają kompetencje zawodowe do tych wszystkich stanowisk pracy, które wymagają poruszania się w sferze ekonomii, jak i prawa.
Dzięki kierunkowi będziesz mógł pracować na stanowiskach analitycznych i menedżerskich w przedsiębiorstwach, kancelariach radcowskich, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych).
Przedmioty, które liczą się w rekrutacji:
Prawo europejskie na UAM: język polski, angielski i jeden przedmiot do wyboru: j. francuski lub j. niemiecki lub historia lub wiedza o społeczeństwie lub matematyka (P lub R).
Kierunek prawno-ekonomiczny na UAM: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: geografia, historia, matematyka.