Podologia jest jedną z najmłodszych dziedzin pokrewną medycynie. Ale już dziś w Polsce zapotrzebowanie na usługi podologiczne jest ogromne.

Tym samym wybór tak unikalnego zawodu gwarantuje słuchaczom studiów podyplomowych Podologia kosmetyczna doskonałe perspektywy zawodowe oraz wysokie zarobki.

Zwiększające się z roku na rok zapotrzebowanie na usługi wysoko kwalifikowanych specjalistów podologów związane jest z procesami demograficznymi, rozwojem chorób cywilizacyjnych oraz większą świadomością społeczeństwa. Nabyte deformacje stóp na skutek wieloletnich obciążeń, zmiany patologiczne związane z chorobami układu naczyniowego, powikłaniami cukrzycy czy reumatyzmem, a nawet nieprawidłowo dobrane obuwie powodują upośledzenie sprawności ruchowej i uciążliwe dolegliwości.

Już dziś na rynku usług kosmetycznych działają gabinety podologiczne oferujące usługi dla osób, których potrzeby znacznie wykraczają poza tradycyjny pedicure i klasyczne zabiegi pielęgnacyjne.

Profil absolwenta

Po ukończeniu studiów absolwenci są przygotowani do diagnozowania i rozpoznawania podstawowych zmian patologicznych na stopach m.in. przeprowadzania badań umożliwiających wykrycie objawów Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Absolwenci będą posiadali umiejętność planowania i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: usuwanie odcisków i modzeli, korekcję wrastających i zdeformowanych paznokci, rekonstrukcję płytki paznokciowej, zaopatrywanie pęknięć skórnych oraz dobierania specjalistycznych produktów, które odciążą bolesne miejsca na stopie.

Studenci będą posiadali wiedzę na temat stosowania odpowiednich kosmetyków, podstawowych środków farmakologicznych i opatrunkowych w terapii stóp. Natomiast znajomość wpływu chorób wieku podeszłego na stan stóp oraz praktyczna obsługa podologiczna pensjonariuszy domów opieki przygotowują ich do pracy w terenie.

Słuchacze studiów podyplomowych będą potrafili pobrać materiał do badań mikologicznych. Udzielą wskazówek w zakresie prawidłowych zasad codziennej pielęgnacji i kontroli stóp, wykonywania ćwiczeń gimnastycznych oraz doboru odpowiedniego obuwia.

Dla kogo te studia?

Adresatami studiów są osoby związane z ochroną zdrowia: kosmetolodzy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownicy socjalni i specjaliści zdrowia publicznego, posiadający wykształcenie wyższe – licencjackie bądź magisterskie. W szczególności osoby prowadzące lub zamierzające prowadzić działalność usługową w zakresie podologii kosmetycznej i pielęgnacji stóp.

W programie studiów

Podologia ogólna
Podologia kosmetyczna, kliniczna, analityczna
Ortotyka podologiczna
Mikrobiologia podologiczna
Podologia specjalistyczna
Rehabilitacja i fizjoterapia
Podstawy biomechaniki i ortopedii

źródło: Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia