„Niestandardowe ścieżki zawodowe prowadzą do niezwykłych możliwości” – mówi Blanka Biały, która wraz z kolegami i koleżankami z LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie tworzy projekt Voice of the Future.

 

Ola Siewko: „Słuchaj tych, którzy doszli tam, dokąd ty chcesz dojść” – to jedna z rad, której udzielił na łamach „Cogito” młody chłopak, który założył własną firmę. Wy o wyborze przyszłości rozmawiacie ze znanymi artystami, samorządowcami, influencerami… Co Wam mówią?

Blanka Biały: W projekcie Voice of the Future, który realizujemy w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, przeprowadzamy wywiady z różnymi gośćmi. Dzięki tym rozmowom uzyskujemy „złote rady”, które pokazują realia ich pracy oraz ścieżki, którymi nasi rozmówcy podążali, aby osiągnąć sukces. Influencerzy podkreślają, jak ważne jest bycie autentycznym i prawdziwym, muzycy zachęcają do eksperymentowania i wyjścia poza schemat, samorządowcy przypominają o znaczeniu słuchania ludzi, których reprezentują, zaś aktorzy motywują, by nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu, bo każda porażka to krok w stronę sukcesu.

Organizujecie również panele dyskusyjne z ekspertami z różnych dziedzin, którzy opowiadają o swoich karierach, sukcesach i tym, co ich inspiruje. A ja jestem ciekawa, jakie Wy macie pomysły na siebie i kto Was inspiruje?

Pomysłów na siebie jeszcze nie mamy, to przyjdzie z czasem. Na razie staramy się robić wszystko, co może nas zainspirować, czyli między innymi ten projekt. Po prostu chcemy próbować jak najwięcej rzeczy, żeby na przyszłość wiedzieć, co nas interesuje. Kluczowe jest, aby kierować się swoimi pasjami i marzeniami, niestandardowe ścieżki zawodowe mogą prowadzić do niezwykłych możliwości. Nie bójcie się ryzykować – to właśnie podejmowanie ryzyka często przynosi największe sukcesy. „Nie bój się porażki. Bój się braku postępu” – te słowa przypominają, że każdy krok w stronę realizacji własnych celów to krok ku sukcesowi. Dążcie do swoich marzeń i odkrywajcie nowe możliwości!

Jestem pod wrażeniem, bo udało Wam się namówić do rozmowy Krzysztofa Zalewskiego, Tomasza Ziętka. Zdradzicie kulisy prac nad projektem?

Podział prac na początku sprawiał problem, nikt z nas nie miał jakiegokolwiek doświadczenia w przeprowadzaniu wywiadów, a co do montowania filmików, to nasze umiejętności również pozostawiały dużo do życzenia. Te umiejętności rozwijaliśmy wraz z trwaniem projektu, choć, moim zdaniem, najcięższe, bo najbardziej czasochłonne, okazało się edytowanie nagranego materiału i dbanie o to, żeby filmy wypuszczane były w miarę często. Co do kontaktu z osobami, z którymi przeprowadzaliśmy wywiady, to tutaj pomogły tzw. znajomości. Najłatwiejsze okazało się przeprowadzanie wywiadów, głównie dlatego, że rozmawialiśmy o rzeczach, które nas interesują. Przed rozmowami długo ćwiczyliśmy pytania, które chcieliśmy zadać, a konwersacja z tak znanymi osobami była nadzwyczajnie stresująca.

Zwracacie też uwagę na mentoring, jego rolę w życiu młodego człowieka i budowaniu własnej ścieżki zawodowej. Czy macie w swoim środowisku takich mentorów?

Z pewnością, jeśli chodzi o mentorów, to możemy zaliczyć do takich osób naszych rodziców czy innych członków rodziny. Mamy też kilku starszych znajomych, którzy doskonale rozumieją wiele z naszych sytuacji, bo do niedawna się w nich znajdowali.

Porozmawiajmy zatem o przyszłości. Jakie zawody są innowacyjne?

To są takie zawody, gdzie zawsze jest potrzebny pierwiastek ludzkiej działalności. Mam na myśli przede wszystkim sztukę (projektowanie czegokolwiek, muzyka, obrazy). Uważam, że ludzie będą chcieli być otoczeni czymś, co było stworzone przez nich, dlatego projektowanie domów, tworzenie muzyki czy filmów to będą zajęcia, które nieustannie będą się nam prezentować w nowych „odsłonach”. Z drugiej strony popularniejsze będą stawać się zawody, w których trzeba będzie pracować i rozwijać sztuczną inteligencję.

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” wynika, że sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić nawet do 27% istniejących dziś zawodów!

Dla nas jest to lekko niepokojące, bo musimy ostrożnie wybierać swój zawód na przyszłość, najlepiej gdybyśmy zdobyli wykształcenie, które umożliwiłoby nam pracę w kilku branżach lub zawodach.

Jakie zatem macie rady dla osób, które właśnie wybierają swoją przyszłość?

Radą, którą najczęściej słyszeliśmy, było, by próbować wszystkiego, gdy nadarza się okazja. Zawsze żałuje się właśnie tego, że się w ogóle nie podjęło wyzwania. Warto też być pewnym siebie (oczywiście w zdrowej mierze) i dawać z siebie wszystko.

Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi do odkrywania własnych pasji i możliwości, a także dostarczanie praktycznych wskazówek, które pomogą im w dążeniu do wymarzonej kariery.

Nie bój się porażki. Bój się braku postępu.

Influencerzy podkreślają, jak ważne jest bycie autentycznym, muzycy zachęcają do wyjścia poza schemat, samorządowcy przypominają o znaczeniu słuchania ludzi, a aktorzy motywują, by nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu, bo każda porażka to krok w stronę sukcesu.

Projekt Voice of the Future tworzą Blanka Biały (liderka), Szymon Niezgoda, Jagoda Lachowicz, Natalia Gierczuk, Stanisław Kubacki.