aktor

Dla kogo są studia aktorskie?

Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką musi posiadać aktor jest pamięć sytuacyjna i emocjonalna. A jakie inne cechy osobowościowe trzeba posiadać, by się odnaleźć w tym zawodzie?

By dobrze funkcjonować w tym zawodzie, który wymaga powtarzalności i odwoływania się do swoich osobistych doświadczeń w budowaniu roli, potrzebna jest umiejętność sprawnego i precyzyjnego przywoływania przeżytych sytuacji i emocji, jakie temu towarzyszyły. Przydaje się dużo dystansu do siebie i tego, jak jest się odbieranym w dużym gronie.

Jeśli nie stresują Cię publiczne wystąpienia i nie rozważasz wciąż, co powiedzieć, by było okej, gdy ktoś Cię pyta o stanowisko w wielkim nieporozumieniu całej klasy z wychowawcą, to dobry znak.

Istotną cechą, która jest niezbędna w tym zawodzie jest umiejętność wyłączania się z wydarzeń, które dzieją się wokół i skupiania na tym, nad czym akurat masz pracować. Pewien poziom takiej umiejętności można oczywiście wyćwiczyć, ale w zawodzie aktora trzeba jej na tyle dużo, że przydają się także umiejętności wrodzone. Zazwyczaj pomaga w tym stworzenie odpowiedniej motywacji do pracy – wiadomo, że każdy lepiej pracuje, gdy wie, że czeka go nagroda. Nie każdy jednak umie ją sobie wyznaczyć i nie dla każdego nagroda np. w postaci wolnej części weekendu za trzy tygodnie będzie wystarczająca, by wywiązać się z napiętego grafiku zobowiązań.

Trzeba też wierzyć w autorytety i w to, że można się od nich wiele nauczyć. Lubić czerpać z doświadczenia innych, ale nie wierzyć w rutynę i powtarzalność. Idealne cechy charakteru w tym zawodzie to indywidualizm, niezależność i niezwykle pobudzona wyobraźnia.

Zainteresowanie sztuką powinno być bardzo wszechstronne, nie tylko skoncentrowane na czasach współczesnych. Jeśli do tego nie masz żadnych wad wymowy, dbasz o kondycję, może Cię spotka zawodowe spełnienie aktorskie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *