Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu można studiować nowy kierunek biologia sądowa. Czego można się na takich studiach nauczyć?

Na kierunku biologia sądowa zdobędziesz umiejętności niezbędne przy przygotowywaniu ekspertyz sądowych dotyczących materiału biologicznego. Poznasz zasady zabezpieczania materiału dowodowego i analizy śladów biologicznych. Nauczysz się również posługiwania się nowoczesnymi metodami analitycznymi, rozpoznawania chronionych i niebezpiecznych dla człowieka gatunków roślin i zwierząt.

Będziesz uczyć się np. ustalania czasu śmierci na podstawie obecności owadów (etomologia sądowa), przeprowadzania analiz genetycznych (w badaniach pokrewieństwa i identyfikacji osobniczej) i biochemicznej, identyfikacji człowieka na podstawie fragmentów twarzy widocznej na zdjęciach lub filmach, identyfikowania kości ludzkich i określania na ich podstawie płci i wieku. W programie studiów nie zabraknie prawa i zajęć w laboratoriach kryminalistycznych.

Pracę znajdziesz w zakładach medycyny sądowej, laboratoriach kryminalistycznych Komend Policji. Będziesz współpracować z lekarzami medycyny sądowej oraz prokuratorami i policją w zakresie wykonywania ekspertyz w oparciu o materiał biologiczny dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.