W ubiegłym roku automatyka i robotyka znalazła się na 6. miejscu najchętniej wybieranych studiów w całej Polsce. Aż 15825 kandydatów wybrało ten kierunek, średnio 5 osób walczyło o jeden indeks. Skąd taka popularność? Studia prowadzą do zawodów przyszłości, ale czy aby na pewno są dla każdego?
W świecie robotów
Automatica 2018 to największe na świecie targi inteligentnej automatyki i robotyki, które odbywają się co dwa lata w Monachium. Tegoroczna edycja pokazała najnowsze trendy tej branży. Zainteresowaniem cieszą się tzw. coboty, czyli roboty współpracujące z człowiekiem na jednym stanowisku. Można też było zobaczyć robota sterującego samochodem osobowym, mobilnego AGV (Automated Guided Vehicle) do pracy w magazynach, roboty walczące mieczami świetlnymi. Cuda te zaprojektowali i wykonali absolwenci studiów inżynierskich.
Zawody zautomatyzowane – poszukiwane
Automatyka i robotyka to idealny kierunek dla tych, którzy chcą się znaleźć w świecie robotów. Warto postawić na niego, bo według danych analityków z firmy Gartner wraz z rozwojem sztucznej inteligencji do 2020 roku powstanie 2,3 mln nowych miejsc pracy, w tym zawodów zautomatyzowanych, jak trener botów, sprzedawca usług opierających się na sztucznej inteligencji (SI), technik wykonujący zabiegi zdrowotne przy pomocy SI czy analityk danych z urządzeń IoT.
Z czym się to… konstruuje
Automatyka i robotyka to studia interdyscyplinarne, które łączą wiedzę z różnych dyscyplin naukowych. Student poznaje teorię sterowania, sygnałów i systemów, decyzji, informatykę, odkrywa tajniki telekomunikacji, elektroniki, mechaniki i mechatroniki. W planie zajęć jest elektrotechnika, elektronika, energoelektronika, technika cyfrowa i mikroprocesorowa, układy elektromechaniczne, automatyka, metrologia, informatyka, modelowanie i identyfikacja systemów, podstawy sztucznej inteligencji.
Ważne są zajęcia z języka programowania, diagnostyki i wizualizacji procesów, miernictwa przemysłowego, przetwarzania sygnałów, sterowania robotami.