Postępować ekonomicznie może każdy, kto ma choć trochę wpojone oszczędzanie, ale myśleć w kategoriach ekonomii najlepiej nauczy się student tego kierunku.

Ekonomia jest w czołówce pod względem najpopularniejszych kierunków studiów.
W znoju rekrutacji
Wybór przedmiotów, które musisz zaliczyć na maturze, dość spory. Możesz wybierać między matematyką, geografią, historią, informatyką i WOS-em, a koniecznie musisz zmierzyć się z językiem obcym.

Już na studiach
Będzie sporo egzaminów, średnio pięć na rok, i niemało zaliczeń. Oprócz ogólnych przedmiotów, jak język obcy, socjologia czy filozofia, na pierwszym roku zaczynają się też przedmioty ekonomiczne. Zmorą dla większości jest mikro- i makroekonomia, sen z powiek spędza niektórym statystyka, ekonometria, a czasem rachunkowość. Z reguły egzaminem na pierwszym roku kończą się: matematyka, prawo, podstawy marketingu i mikroekonomia. W trzecim i czwartym semestrze studiów licencjackich dochodzą przedmioty kierunkowe, a wśród nich m.in. analiza ekonomiczna, podstawy marketingu. Do zaliczenia zaś są egzaminy z rachunkowości, zarządzania i podstaw makroekonomii, ale też z ekonometrii. Po nich można odetchnąć z ulgą, gdyż następne, co czeka żaka ekonomii to już tylko tego typu przedmioty egzaminacyjne, jak ekonomia integracji europejskiej, prognozowanie gospodarcze czy zarządzanie zasobami ludzkimi – bardziej teoretyczne i zdecydowanie łatwiejsze do przebrnięcia.
W ostatnich semestrach dochodzą odpowiednie przedmioty kierunkowe, jak na przykład polityka rynku pracy, bankowość centralna i komercyjna, a ponadto transformacja gospodarcza czy funkcjonowanie gospodarki światowej.
Coś więcej niż tylko ekonomia
Sto miejsc na toruńskim Uniwersytecie czeka na tych, którzy chcieliby połączyć studiowanie matematyki i ekonomii. Aby dostać się na te dwukierunkowe studia, musisz zdawać matematykę i język obcy. A co zyskujesz? Sporą dawkę wiedzy i ekonomicznej, i matematycznej. Jak argumentuje uczelnia: „Przedmioty matematyczne pozwolą opanować matematyczne narzędzia, które następnie znajdą zastosowanie przy analizie oraz interpretacji zjawisk i procesów ekonomicznych”. Podobne studia matematyczno-ekonomiczne proponuje też Uniwersytet Warszawski. Tutaj też możesz podjąć studia drugiego stopnia – Development Economics – w języku angielskim, które doskonale przygotowują do pracy w firmach międzynarodowych.

Moja specjalność
Z reguły w połowie studiów wybierasz specjalizację – to dość ważny krok, bo decydujący o późniejszej karierze zawodowej.
Możesz specjalizować się m.in. w ekonomice zatrudnienia i bezrobocia, ekonomice i kulturze krajów Orientu czy polityce celnej.
Jedną ze specjalizacji jest analityka rynku, gdzie uczysz się w szczególności pozyskiwania i przetwarzania informacji o zjawiskach zachodzących na poszczególnych rynkach, poznajesz metody analityczne. Z kolei wybór specjalizacji o nazwie gospodarka publiczna umożliwi ci przygotowanie do stosowania nowoczesnych metod obliczeniowych i analizy informacji potrzebnych przy podejmowaniu decyzji operacyjnych, co niezbędne jest w pracy w sektorze budżetowym.

Gdzie znajdziesz pracę?
Zawód ekonomisty to dość szerokie pole do popisu, ponieważ studia przygotowują do pracy w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi. Znajdziesz zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych oraz instytucjach publicznych i prywatnych. Możesz być analitykiem rynku, zarządzać kadrami (ekonomika pracy), zajmować się opracowaniem strategii biznesu i polityką gospodarczą w warunkach globalizacji. Niektórzy odnajdują się w publicystyce ekonomicznej, komentując zjawiska ekonomiczne.

Gdzie możesz studiować?
Na uczelni ekonomicznej:
Akademia Ekonomiczna w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Na uniwersytecie:
Gdańskim, Jagiellońskim, Warszawskim, Wrocławskim, Zielonogórskim, Łódzkim, Warmińsko-Mazurskim, Opolskim, Rzeszowskim, Szczecińskim, w Białymstoku, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na UMCS, Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
Na politechnice:
Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Radomskiej, Warszawskiej
Na uczelni niepaństwowej, jak np.:
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy


Z planu zajęć
matematyka, statystyka opisowa, mikroekonomia, podstawy makroekonomii, rachunkowość, zarządzanie, prawo, etyka gospodarcza, historia myśli ekonomicznej, analiza ekonomiczna, polityka gospodarcza Unii Europejskiej, rachunkowość zarządcza, system podatkowy i celny, system pośrednictwa finansowego, zabezpieczenie społeczne, wnioskowanie statystyczne, ekonometria, ekonomia menedżerska, makroekonomia, prawo gospodarcze, logika, polityka społeczna, socjologia, ekonomia matematyczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie kapitałem ludzkim