Ekonomia – zawsze na topie
Postępować ekonomicznie może każdy, kto ma choć trochę wpojone oszczędzanie, ale myśleć w kategoriach ekonomii najlepiej nauczy się student tego kierunku.
Ekonomia jest w czołówce pod względem najpopularniejszych kierunków studiów.
W znoju rekrutacji
Wybór przedmiotów, które musisz zaliczyć na maturze, dość spory. Możesz wybierać między matematyką, geografią, historią, informatyką i WOS-em, a koniecznie musisz zmierzyć się z językiem obcym.
Już na studiach
Będzie sporo egzaminów, średnio pięć na rok, i niemało zaliczeń. Oprócz ogólnych przedmiotów, jak język obcy, socjologia czy filozofia, na pierwszym roku zaczynają się też przedmioty ekonomiczne. Zmorą dla większości jest mikro- i makroekonomia, sen z powiek spędza niektórym statystyka, ekonometria, a czasem rachunkowość. Z reguły egzaminem na pierwszym roku kończą się: matematyka, prawo, podstawy marketingu i mikroekonomia. W trzecim i czwartym semestrze studiów licencjackich dochodzą przedmioty kierunkowe, a wśród nich m.in. analiza ekonomiczna, podstawy marketingu. Do zaliczenia zaś są egzaminy z rachunkowości, zarządzania i podstaw makroekonomii, ale też z ekonometrii. Po nich można odetchnąć z ulgą, gdyż następne, co czeka żaka ekonomii to już tylko tego typu przedmioty egzaminacyjne, jak ekonomia integracji europejskiej, prognozowanie gospodarcze czy zarządzanie zasobami ludzkimi – bardziej teoretyczne i zdecydowanie łatwiejsze do przebrnięcia.
W ostatnich semestrach dochodzą odpowiednie przedmioty kierunkowe, jak na przykład polityka rynku pracy, bankowość centralna i komercyjna, a ponadto transformacja gospodarcza czy funkcjonowanie gospodarki światowej.
Coś więcej niż tylko ekonomia
Sto miejsc na toruńskim Uniwersytecie czeka na tych, którzy chcieliby połączyć studiowanie matematyki i ekonomii. Aby dostać się na te dwukierunkowe studia, musisz zdawać matematykę i język obcy. A co zyskujesz? Sporą dawkę wiedzy i ekonomicznej, i matematycznej. Jak argumentuje uczelnia: „Przedmioty matematyczne pozwolą opanować matematyczne narzędzia, które następnie znajdą zastosowanie przy analizie oraz interpretacji zjawisk i procesów ekonomicznych”. Podobne studia matematyczno-ekonomiczne proponuje też Uniwersytet Warszawski. Tutaj też możesz podjąć studia drugiego stopnia – Development Economics – w języku angielskim, które doskonale przygotowują do pracy w firmach międzynarodowych.
Moja specjalność
Z reguły w połowie studiów wybierasz specjalizację – to dość ważny krok, bo decydujący o późniejszej karierze zawodowej.
Możesz specjalizować się m.in. w ekonomice zatrudnienia i bezrobocia, ekonomice i kulturze krajów Orientu czy polityce celnej.
Jedną ze specjalizacji jest analityka rynku, gdzie uczysz się w szczególności pozyskiwania i przetwarzania informacji o zjawiskach zachodzących na poszczególnych rynkach, poznajesz metody analityczne. Z kolei wybór specjalizacji o nazwie gospodarka publiczna umożliwi ci przygotowanie do stosowania nowoczesnych metod obliczeniowych i analizy informacji potrzebnych przy podejmowaniu decyzji operacyjnych, co niezbędne jest w pracy w sektorze budżetowym.
Gdzie znajdziesz pracę?
Zawód ekonomisty to dość szerokie pole do popisu, ponieważ studia przygotowują do pracy w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi. Znajdziesz zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych oraz instytucjach publicznych i prywatnych. Możesz być analitykiem rynku, zarządzać kadrami (ekonomika pracy), zajmować się opracowaniem strategii biznesu i polityką gospodarczą w warunkach globalizacji. Niektórzy odnajdują się w publicystyce ekonomicznej, komentując zjawiska ekonomiczne.
Gdzie możesz studiować?
Na uczelni ekonomicznej:
Akademia Ekonomiczna w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Na uniwersytecie:
Gdańskim, Jagiellońskim, Warszawskim, Wrocławskim, Zielonogórskim, Łódzkim, Warmińsko-Mazurskim, Opolskim, Rzeszowskim, Szczecińskim, w Białymstoku, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na UMCS, Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
Na politechnice:
Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Radomskiej, Warszawskiej
Na uczelni niepaństwowej, jak np.:
Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Z planu zajęć
matematyka, statystyka opisowa, mikroekonomia, podstawy makroekonomii, rachunkowość, zarządzanie, prawo, etyka gospodarcza, historia myśli ekonomicznej, analiza ekonomiczna, polityka gospodarcza Unii Europejskiej, rachunkowość zarządcza, system podatkowy i celny, system pośrednictwa finansowego, zabezpieczenie społeczne, wnioskowanie statystyczne, ekonometria, ekonomia menedżerska, makroekonomia, prawo gospodarcze, logika, polityka społeczna, socjologia, ekonomia matematyczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie kapitałem ludzkim
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!