Praca w policji, w medycynie sądowej, w laboratorium kryminalistycznym… Jak się wykwalifikować?
Na to pytanie odpowiada Iza Gębuś z Zespołu Prezydialnego Szkoły Policji w Słupsku
Aby pracować w kryminalistyce, trzeba skończyć kierunek studiów kryminalistyka lub pokrewny – na wybranym wydziale prawa.
Drugą możliwością jest ukończenie dowolnego kierunku studiów i następnie odbycie szkolenia policyjnego.
Jeśli ktoś chce zostać ekspertem od trucizn, proponuję najpierw skończyć studia w tym kierunku, a takie oferuje m.in. Uniwersytet Warszawski – na Wydziale Chemii można specjalizować się w toksykologii czy też kryminalistyce. Potem musisz jednak pokołatać do drzwi laboratoriów albo policyjnych, albo komercyjnych – świadczących usługi na rynku kryminalistycznym. Przygotuj się na to, że jako cywil – w laboratoriach policyjnych będziesz musiał przejść wiele dodatkowych szkoleń, jak np.: policyjny kurs podstawowy; stacjonarne studium oficerskie ekspertów kryminalistyki czy kurs uprawniający do samodzielnego opracowywania ekspertyz
i wydawania opinii.
Parę słów o szkoleniu techników kryminalistyki:
Ogólnym wymogiem stawianym kandydatowi na technika kryminalistyki jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego oraz odpowiedni stan zdrowia.
Kandydat po przeszkoleniu podstawowym kierowany jest na specjalistyczny kurs w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Specjalistyczne kursy dla policjantów techniki kryminalistycznej zapewniają słuchaczom pełną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne niezbędne na tym stanowisku. Po tym szkoleniu technik może samodzielnie, w pełnym zakresie, wykonywać swoje zadania służbowe. Na początku zdobywania doświadczenia zawodowego podlega on
ścisłemu nadzorowi merytorycznemu ze strony doświadczonych techników oraz ekspertów laboratorium kryminalistycznego KWP. Doświadczeni technicy o szczególnych predyspozycjach, wysoko oceniani za swoją wiedzę zawodową mogą podejmować szkolenie w zakresie daktyloskopii [technika śledcza polegająca na badaniu i porównywaniu linii papilarnych], mechanoskopii [badanie narzędzi zbrodni] w celu uzyskania uprawnień do samodzielnego opracowywania podstawowych ekspertyz z tych dziedzin.
Laboratoria komercyjne mają natomiast własne metody naboru pracowników i nie zawsze wymagają, aby kandydat był „związany” z policją. Zależy to głównie od oferty, jaką kierują na rynek. Kiedyś aby zostać technikiem kryminalistycznym, wystarczało wykształcenie średnie – dziś promuje się ludzi z wyższym wykształceniem.
Jeśli natomiast chcesz zająć się medycyną sądową, to nie ma przeproś – czekają Cię studia w akademii medycznej, a potem specjalizacja (no i oczywiście mnóstwo odbytych szkoleń, praktyk i egzaminów). Ewentualnie antropologia na wydziale biologii (do badania szkieletów – ale nie można tego nazwać „ekspertyzą medyczną”). Katedry Medycyny Sądowej znajdziesz niemal na każdej uczelni medycznej, na wydziałach lekarskich, czyli m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, we Wrocławiu.