Znikają studia śląskie

Po dwóch latach Uniwersytet Śląski w Katowicach zamyka długo przygotowywane studia śląskie. W zamian uczelnia oferuje podyplomowe studia z wiedzy o regionie, które mają kształcić nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną.

Jak przypomniał w środę rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko, interdyscyplinarne studia śląskie zostały uruchomione na Wydziale Filologicznym UŚ w 2015 r. w odpowiedzi na wcześniejsze zapotrzebowanie. Z założenia miał to być elitarny kierunek obejmujący m.in. kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne i historyczne. Zadaniem studiów śląskich jest m.in. przygotowanie absolwentów do pracy w regionalnych instytucjach kultury, samorządowych i pozarządowych. Do uruchomienia tego kierunku uczelnia przygotowywała się kilka lat.

 

Obecnie na studiach stacjonarnych kształcą się cztery osoby, a na studiach niestacjonarnych – 13 osób. Dokończą oni swą edukację (część z nich skończy w tym, a część w przyszłym roku); nie będzie już jednak nowego naboru.

 

„W związku z tym, że de facto od początku obserwowaliśmy zdecydowanie większe zainteresowanie studiami niestacjonarnymi, również u osób już aktywnych zawodowo – a także odpowiadając na sugestie studentów, absolwentów i potencjalnych kandydatów – podjęto decyzję o zamknięciu tego kierunku i zaoferowaniu w zamian studiów podyplomowych z wiedzy o regionie” – powiedział PAP rzecznik.

 

Dwusemestralne studia podyplomowe mają ruszyć w październiku i są skierowane głównie do nauczycieli, którzy w przyszłości chcieliby zajmować się tematyką regionalną – czy to w ramach przedmiotu z wiedzy o regionie, czy innych np. języka polskiego, historii lub przyrody.

W założeniu program studiów ma obejmować pięć modułów tematycznych: kwestie językowe (obejmujące m.in. problematykę zróżnicowania językowego w regionie); sztukę – literaturę, film i teatr; kwestie historyczno-socjologiczne; historię sztuki oraz dziedzictwo kulturowe (m.in. folklor).

„Zależy nam, by zajęcia odbywały się nie tylko na uniwersytecie, ale też w terenie (wówczas będą one miały charakter akademicko-praktyczny) np. w Cieszynie, Muzeum Śląskim, Kopalni Guido lub Koszęcinie (siedziba Zespołu „Śląsk” – PAP). Będą to seminaria prowadzone przez konkretnych ekspertów z danej dziedziny, by potencjalni nauczyciele edukacji regionalnej mogli zobaczyć, jak ciekawie poruszać i przekazywać dane kwestie” – powiedziała prof. Tambor.

Obecnie Uniwersytet Śląski oferuje naukę na 77 kierunkach i 240 specjalnościach; nowe propozycje mają być znane na przełomie maja i czerwca.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *