9 grudnia w Katowicach młodzież z Polski będzie debatowała podczas dnia Europejskiego Parlamentu Młodzieży (European Youth Parliament – EYP).

Co to jest EYP?

Działająca od 1987 roku organizacja promuje edukację polityczną, wymianę poglądów i świadomość wielokulturowości Unii Europejskiej. Rocznie 25.000 młodych Europejczyków bierze udział w kilkuset różnych sesjach EYP organizowanych w ponad 40 krajach. Pozwala to na wymianę kulturową, uświadomienie rozmaitych problemów dotyczących krajów UE oraz sposobów, w jaki państwa starają się je rozwiązać. Jednak pomimo wspomnianych różnic, delegatów EYP łączą wspólne wartości i cele, z których głównym jest zrównoważony rozwój Europy na poziomie gospodarczym, prawnym oraz kulturowym.

Motyw konferencji – prawa człowieka 

Stąd podczas jednodniowej sesji w sercu Śląska debatujący będą pracowali w osobnych komitetach, z których każdy skupia się na innej znaczącej kwestii dla Unii. Motywem przewodnim tegorocznej konferencji są Prawa Człowieka, gdyż sesja poprzedzać będzie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który obchodzony jest 10 grudnia. Podczas tej sesji uczestnicy zmierzą się między innymi z tematami prywatności w sieci, wiarygodności mediów czy poczuciem bezpieczeństwa obywateli Unii. Zwieńczeniem tej pracy są rezolucje – wzorowane na prawnych dokumentach UE. Najważniejsza część wydarzenia to Zgromadzenie Ogólne, gdzie delegaci żywo dyskutują na temat zalet i wad rezolucji i ostatecznie decydują, czy mogą zostać wdrożone w życie. Uczestnicy dnia EYP w Katowicach będą mieli przyjemność robić to w historycznych budynkach III LO im. Adama Mickiewicza i Sejmu Śląskiego. Warto wspomnieć, iż cała konferencja odbywa się w języku angielskim. Rozpoczynając od budowania relacji w poszczególnych komitetach, aż po ww. Zgromadzenie Ogólne.

EYP – szansa dla młodych

Dla wielu młodych ludzi, będzie to pierwszy kontakt z inicjatywą EYP, lecz w szeregach naszych komitetów znajdziemy także doświadczonych delegatów. Podczas sesji w Katowicach odbędzie się nabór najzdolniejszych osób na kolejne, większe zagraniczne sesje. Jest to olbrzymia szansa dla wszystkich, aby kontynuować swoje osiągnięcia na scenie międzynarodowej.
Jednym z najciekawszych aspektów EYP jest fakt, że jest on tworzony dla młodzieży przez młodzież. Działa na zasadzie wolontariatu i organizatorzy, między innymi uczeniowie III LO w Katowicach, Bartosz Rzycki czy Benjamin Seifert, osobiście i z oddaniem zajmują się planowaniem gdzie i jak zostanie przeprowadzona sesja. Bardzo ważnym aspektem owych konferencji jest atmosfera na nich panująca. Wszyscy uczestnicy, jak i zarówno zespół organizatorów starają się, aby czas ten spędzić na poszerzaniu horyzontów i zawierania nowych znajomości, które zostają na długie lata.

Europejski Parlament Młodzieży daje w ten i wiele innych sposobów możliwości do samorozwoju młodzieży, a wydarzenie takie jak dzień EYP może być początkiem wspaniałej przygody w odkrywaniu ludzi zmotywowanych do stworzenia lepszej przyszłości dla krajów europejskich i nie tylko.