Destination Imagination uczy twórczego podejścia do problemów, pracy w grupie, tworzenia innowacji. Kilkuosobowe drużyny pracują nad rozwiązaniem wybranego Wyzwania (konstrukcyjnego, technicznego, naukowego, artystycznego, społecznego, improwizacyjnego lub przedszkolnego). Wszystko, od pomysłu po rekwizyty, przygotowują same – bez pomocy dorosłych, a wyniki swojej pracy prezentują podczas Olimpiady. Najlepsi otrzymają prawo reprezentowania Polski na finałach światowych w USA.
Dwa tysiące uczestników z całej Polski, kilkanaście drużyn zagranicznych, stu pięćdziesięciu wolontariuszy, trzy dni wyjątkowych spotkań i warsztatów – to wszystko 11-13 marca we Wrocławiu, podczas XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination!
Program Destination Imagination
Działa w Polsce od ponad 13 lat, a zaangażowanych jest w niego prawie 200 szkół i placówek edukacyjnych oraz 370 pedagogów. Na czym polega? Chodzi o nauczenie dzieci i młodzieży twórczego podejścia do problemów, pracy w grupie, komunikowania się, zarządzania zasobami, tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Drużyny przez kilka miesięcy spotykają się poza zajęciami szkolnymi i pracują metodą projektu nad rozwiązaniem jednego z siedmiu Wyzwań. Wyniki swojej pracy prezentują podczas Ogólnopolskiej Olimpiady.
Jak wyglądają Wyzwania?
Przede wszystkim jest ich siedem do wyboru: artystyczne, społeczne, naukowe, konstrukcyjne, techniczne, improwizacyjne oraz specjalne wyzwania dla Wschodzących Gwiazd, czyli przedszkolaków. Wyzwania stanowią problemy
do rozwiązania, ale pozostawiają uczestnikom ogromne pole do interpretacji i kreatywnego podejścia do postawionych problemów.
Na zaprezentowanie swoich rozwiązań podczas Olimpiady Drużyny mają tylko kilka minut. Własnoręcznie przygotowują kostiumy, dekoracje, konstrukcje. Sami tworzą choreografię, muzykę, dialogi i scenariusz. Bo samodzielność to jedna z najważniejszych zasad Programu DI – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. Pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny). Oznacza to, że dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, tłumaczyć „jak to działa?”. Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny.
I choć podczas Olimpiady wszystkie drużyny są poddawane ocenie Ekspertów i rywalizują
o medale (laureaci pierwszych miejsc w swoich poziomach wiekowych, otrzymują prawo reprezentowania Polski podczas Światowej Olimpiady Kreatywności DI), to nie o rywalizację przede wszystkim tu chodzi, a o spotkanie i dobrą zabawę. Dlatego w trakcie Olimpiady wszyscy uczestnicy będą też uczestniczyć w warsztatach, atrakcjach i wieczorze integracyjnym. Olimpiadę, zgodnie z tradycją, rozpocznie uroczysta Ceremonia Otwarcia (11.03), a zakończy Ceremonia Zamknięcia (13.03).
A jak tak naprawdę wygląda Olimpiada Kreatywności?
Obejrzyj relację z ubiegłorocznego wydarzenia!
https://www.youtube.com/watch?v=NH-jZuwkc_Q
Program DI został w tym sezonie objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Partnerem Strategicznym jest Gmina Wrocław.