Badania potwierdzają, że tylko firmy inwestujące w design, mogą podbić rynek światowy, czego przykładem jest bydgoski PesaDart, który zdobył tytuł najpiękniejszego pociągiem świata na IF Design Award, prestiżowym międzynarodowym konkursie wzornictwa przemysłowego. Jeśli coś jest ładne, funkcjonalne, to się sprzedaje, więc wszystko w rękach absolwentów wzornictwa.

 

Zadaniem projektanta wzornictwa jest nie tylko zadbanie o stronę estetyczną przedmiotu, ale poszukiwanie najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych dopasowanych do potrzeb i wymagań odbiorcy – takiego zdania jest Wydział Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. Jakie więc predyspozycje musisz posiadać, myśląc o studiach na wzornictwie? Odpowiedz najpierw na pytania: Jesteś kreatywny, twórczy? Świetnie rysujesz, a w dodatku masz zmysł projektanta? Znasz się na historii sztuki i posiadasz wiedzę o historycznych i współczesnych problemach kultury i cywilizacji? Masz zdolność do ekspresji własnej za pomocą środków wizualnych  – w dwóch i trzech wymiarach (kształt, forma, kolor, ruch)? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią TAK, wybierz wzornictwo!

Sprawdzian uzdolnień plastycznych i projektowych

Podczas rekrutacji na większość uczelni, które proponują studia z wzornictwa (a są to akademie sztuk pięknych, politechniki i uczelnie niepubliczne), trzeba udowodnić, że posiada się artystyczne zdolności. Mniej liczą się więc przedmioty zdane na maturze, a bardziej wyniki sprawdzianu uzdolnień plastycznych, projektowych. Szczegóły zależą od konkretnej uczelni. Na Politechnice Koszalińskiej będzie to teczka z minimum dziesięcioma pracami, wśród których mogą być fotografie, rysunek, obraz czy grafika komputerowa. Ponadto szereg szkół wyższych, głównie politechnik, bierze podczas naboru pod uwagę wyniki maturalne. W szkołach niepublicznych wystarczy – wyjątki są nieliczne – złożyć odpowiednie dokumenty.

Wybierając uczelnię, sprawdzaj w czym się specjalizuje

Jeśli interesujesz się wzornictwem tekstyliów, to powinieneś studiować ten kierunek na Politechnice Łódzkie, która stawia w edukacji na architekturę tekstyliów, architekturę ubioru, komunikację wizualną i techniki druku. Wśród wykładanych przedmiotów jest wiedza o włóknie, na której przyszli designerzy analizują struktury lnu, ale też chemia, towaroznawstwo włókiennicze, wzornictwo wyrobów nietkanych.

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu koncentruje się na architekturze mebla i wzornictwie przemysłowym, wrocławska ASP uwagę poświęca projektowaniu ceramiki i szkła, łódzka akademia koncentruje się na biżuterii, ubiorze, tkaninach. Na Politechnice Koszalińskiej w programie studiów projektowania: produktu, projektowanie komunikacji wizualnej, mebla, ubioru i kostiumu (obuwia i galanterii), biżuterii, a także środków transportu. Studenci oprócz projektowania poznają też na tej uczelni tajniki psychofizjologii widzenia, uczą się wizualizacji produktów. W programie studiów nie brakuje też zajęć z rysunku technicznego, malarstwa, rzeźby, historii sztuki i kultury, a także warsztatów i plenerów.

Niezależnie od specjalności i typu uczelni, wzornictwo to kierunek, na którym nawet teoretyczne przedmioty, jak historia sztuki, historia wzornictwa czy historia ubioru kończą się egzaminem praktycznym. Student przygotowuje prezentację np. z zakresu wybranego nurtu w historii sztuki czy wzornictwa. Zaliczenia też wyglądają nieco inaczej aniżeli na innych kierunkach, bo większość z nich polega na komputerowym zaprojektowaniu konkretnego produktu, przy czym pamiętać trzeba o jego kolorach, proporcjach, wielkości, no i naturalnie o estetyce.