Warto studiować zarządzanie w Warszawie. Ranking „Financial Times”

Spośród 12 tysięcy uczelni biznesowych na świecie „Financial Times” wskazuje pierwszą setkę najlepiej kształcących na magisterskich studiach z zarządzania. Wśród nich są dwie uczelnie z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 42. miejsce i Szkoła Główna Handlowa, która znalazła się na 58. pozycji, a także 5 innych uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej.

ALK w rankingu

„Financial Times” przygotowuje rankingi edukacyjne na postawie własnych badań ankietowych przeprowadzanych w grupach absolwentów, którzy ukończyli studia przed trzema laty. Cztery lata temu ALK opuścił wyjątkowo udany rocznik i kariery zawodowe absolwentów, wyrażające się wysokością przychodów i ich awansem, pozwoliły uczelni wskoczyć na wysoką 20. pozycję w rankingu „FT”. We wcześniejszych edycjach tego rankingu ALK zajmowała tak jak w tym roku 42. miejsce, zatem powróciła na swoją dawną pozycję.

–  To pokazuje, że możemy być wyżej, walczyć o lepsze miejsce w rankingach, ale musimy się mocno starać i nieustannie rozbudzać ambicje zawodowe naszych studentów – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK. ­ Pozycja najlepszej uczelni kształcącej na kierunku zarządzanie w Polsce cieszy, ale nie powinna nas w pełni satysfakcjonować, bo kształcenie menedżerów odbywa się dziś na rynku globalnym. Na studia przyjeżdżają do nas osoby z 70 krajów, na kierunku zarządzanie połowa słuchaczy to cudzoziemcy. Oni mogą wybrać każdą uczelnię na świecie. O wyborze ALK w dużej mierze decyduje nasza wysoka pozycja w rankingu, ale też dobra jakość życia w Warszawie w porównaniu z innymi akademickimi miastami w Europie.

Wśród 17 kryteriów oceny branych pod uwagę przez „FT” warto zwrócić uwagę zwłaszcza na postępy w karierze zawodowej absolwentów. Pod tym względem ALK wypada bardzo dobrze zajmując 7. miejsce. Przeciętne roczne ważone zarobki absolwentów zarządzania po Koźmińskim to aż 65 tys. dolarów brutto.

Inne uczelnie

W rankingu magisterskich programów z zarządzania Europę Środkowo-Wschodnią reprezentuje aż 7 uczelni, co oznacza znaczący wzrost poziomu edukacji menedżerskiej w naszym regionie. Oprócz dwóch uczelni z Polski w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (18.), HHL w Lipsku (24.), GSOM w Petersburgu (27.), Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (84.) i Uniwersytet w Lubljanie (87.). Na lidera kształcenia wyrasta też Azja. W rankingu znalazło się aż 15 uczelni z Dalekiego Wschodu.

Czołówkę rankingu niezmiennie od lat stanowią uczelnie z Europy Zachodniej. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet St. Gallen (Szwajcaria), drugie – HEC Paris, a trzecie – London Business School. Brak amerykańskich uczelni w tym zestawieniu wynika z różnic w programach i nazewnictwie. W USA magisterskie studia z zarządzania to najczęściej stacjonarne studia MBA („FT” poświęca im odrębny ranking publikowany w innym terminie).

Oprócz dwóch warszawskich uczelni, które samodzielnie znalazły się w rankingu, są tu również ich zagraniczni partnerzy. ALK – oprócz własnych kierunków – ma także program realizowany wspólnie z ESCP Europe (5. miejsce w rankingu), a SGH jest jedną z 31 uczelni partnerskich Cems (8. miejsce).

  1. Uniwersytet St. Gallen
  2. HEC Paris

3.London Business School

  1. Essec Business School
  2. ESCP Europe
  1. Akademia Leona Koźmińskiego
  1. Szkoła Główna Handlowa

 

fot. tomertu/Shutterstock.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *