„W górę serca” – superakcja licealistek z Modrzewskiego

11 partnerów biznesowych i aż 280 beneficjentów w ciągu 4 miesięcy to zaledwie początek akcji „W górę serca”, której inicjatorkami jest 10 licealistek XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie. Akcji, która poprzez ciekawe zajęcia z dziećmi z warszawskich szpitali ma wpłynąć na psychikę małych pacjentów i wywołać radość w trudnych dla nich chwilach.

 

Nam zależy!

W dzisiejszych czasach przesyconych konsumpcjonizmem nie jest łatwo przekonać innych do działalności charytatywnej i zakończyć ją sukcesem. Im jednak się udało. Jak to zrobiły?

Przede wszystkim ustaliły cel i nie zrażając się przeciwnościami wytrwale dążyły do jego realizacji. Szybko zorientowały się, jak trudno jest 16-latkom wystartować z projektem. Nikt ich nie znał. Nie miały budżetu. Nie prowadziły wcześniej takich akcji. Ich siłą był zgrany zespół i ogromna chęć niesienia pomocy potrzebującym dzieciom. Musiały jednak przekonać do swojego pomysłu wiele osób, zanim rozpoczęły pierwszą akcję w szpitalu.

Liderka akcji – Natalia Błaszczuk – twierdzi, że najistotniejsze było założenie, że projekt będą prowadzić w sposób profesjonalny. Właśnie dlatego zdecydowały się na dołączenie do platformy tworzącej projekty społeczne „Zwolnieni z teorii”. Tam przeszły przez prawdziwą szkołę zarządzania. Przed nimi uzyskanie międzynarodowego certyfikatu z zarządzania projektami stworzonego przez Project Management Institute (PMI). Instytut ten wyznacza globalne standardy w zarządzaniu, zrzeszając 500 tysięcy kierowników projektu z całego świata. Licealistki nauczyły się tam, jak prowadzić projekt, aby zakończył się on sukcesem. Ta wiedza zaprocentowała, gdy szukały sponsorów i sposobów na sfinansowanie akcji.

 

Zapytane o motywację, odpowiadają:

„Chciałyśmy sprawdzić, czy w tak młodym wieku jesteśmy w stanie zrobić faktycznie coś dobrego. Okazało się, że tak. Teraz marzymy o tym, aby zainspirować innych licealistów. Jest wiele szpitali, w których mali pacjenci czekają na takie akcje.” Na czym polegają ich akcje? W trakcie kilku godzin spotkania z małymi pacjentami planują różne aktywności takie, jak np.: warsztaty plastyczne, konkursy, origami, tworzenie zwierzątek z balonów, wspólne zabawy, planszówki, czytanie książek, kolorowanki, ciekawe rozmowy, czy też szkolenie z bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki wsparciu życzliwych sponsorów, licealistki mogą pozwolić sobie na podarowanie dzieciom drobnych prezentów. W ten sposób urozmaicają dzieciom czas spędzony na oczekiwaniu na kolejne badania. Przez moment zmniejsza się lęk przed pobytem w szpitalu oraz rozstaniem z rodzicami. Mały gest, który dla chorych dzieci wiele znaczy.

 

Za nimi 3 spotkania

Gdy organizacja kolejnych stanęła pod znakiem zapytania z uwagi na brak funduszy, organizatorki zgłosiły swoją akcję do kolejnego konkursu i obecnie ubiegają się o certyfikat Akademii Liderów Wolontariatu, dzięki czemu otrzymają środki niezbędne do prowadzenia kilku kolejnych spotkań.

Licealistki udowadniają, że warto inwestować w kontakty międzyludzkie. Zależało im tylko na tym, aby zrobić coś dobrego dla innych. Nieoczekiwanie same doświadczyły ogromnej życzliwości. Ich akcja „W górę serca” budzi zainteresowanie wielu osób, które zarażone entuzjazmem organizatorek, chętnie włączają się  w pomoc. Ich marzeniem jest, aby projekt ten był dalej kontynuowany i wyszedł poza grono ich zespołu i ich szkoły.

 

Ty też możesz pomóc. Czy dasz się zainspirować?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *