Turystyka rozwija się i zwiększa się także zapotrzebowanie na ambitnych, kreatywnych fachowców w tej dziedzinie. Sytuacja ta stwarza również okazję do zorganizowania własnego, turystycznego biznesu.
-Marzenia trzeba mieć i robić wszystko, by je spełniać – mówi Ewelina Łapucha, studentka z Warszawy. – Marzyłam o wyprawie do Finlandii i pojechałam tam. Na jednej ze stron natrafiłam na ogłoszenie ekipy, która poszukiwała chętnych na taki wypad. – Wyprawa stała się początkiem jej fantastycznej życiowej przygody. Po powrocie opowiedziała o eskapadzie m.in. znajomym rodziców. Po dwóch miesiącach zadzwonili do niej… z propozycją pracy. Zamierzali rozkręcić firmę turystyczną, która będzie organizować wyprawy wędkarskie (głównie do krajów skandynawskich). Ewelina za rok miała robić licencjat z angielskiego. Zaryzykowała, podjęła pracę i zaczęła studiować zaocznie turystykę i rekreację. Miała duszę wędrowca, ciekawość ludzi, lubiła z nimi rozmawiać, nie miała problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Rolki, narty, basen – zawsze znajdowała czas na sport i pasje, co innym z jej znajomym przychodziło z trudem. Miała na to swój sposób: – Trzeba być dobrze zorganizowanym.
Rekreacja, czyli aktywność fizyczna i umysłowa
To aktywność dowolna, ale organizowanie miejsc imprez, okazji do zaangażowania się wymaga fachowego przygotowania. Coraz częściej (i słusznie!) zwraca się w naszym kraju uwagę na choroby cywilizacyjne i przeciwdziałanie im: zapobieganie stresowi, zmianę sposobu życia na bardziej aktywny. Modne stają się firmowe wyjazdy na paint ball, zimowe i letnie imprezy rekreacyjno-integracyjne. W programie studiów kierunku turystyka i rekreacja są zajęcia dotyczące organizowania obozów letnich, zimowych z aktywną turystyką, a więc już na studiach znajdzie się czas i miejsce na opracowanie powyższych pomysłów.
Podobno nasz kraj się bogaci. Coraz bardziej zamożne społeczeństwo będzie potrzebowało fachowców, którzy rozsądnie zagospodarują ich wolnych czas – od turystyki zdrowotnej (uzdrowiska, spa), przez wyjazdy w egzotyczne rejony, aktywny wypoczynek konny, rowerowy czy popularne wczasy z ideą „słodkiego nicnierobienia” w cichej miłej okolicy. W realizacji takich pomysłów na pewno pomogą ci studia na kierunku turystyka i rekreacja.
Z egzaminem czy bez – wybór należy do ciebie
Na uczelniach państwowych, głównie w Akademiach Wychowania Fizycznego, które prowadzą ten kierunek, oprócz punktacji za średnią ocen ze świadectwa dojrzałości liczą się punkty z egzaminu ze sprawności fizycznej: pływanie (50 m klasycznym, kraulem, grzbietowym, motylkowym) i ocena jednej z dyscyplin sportowych (do wyboru: gimnastyka, lekkoatletyka, sportowe gry). Tak było na warszawskiej AWF. Egzaminu ze sprawności fizycznej nie musieli zdawać kandydaci na ten kierunek na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza.
Na większości uczelni niepublicznych o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Czesne waha się tu w granicach 2000 zł za semestr.
Zanim się zdecydujesz
Przedstawiciel biura powinien czasem umieć gasić pożary, które… wybuchają wśród uczestników wycieczki. Trudne i nerwowe momenty w tej pracy zawsze się pojawią – z tym musisz się liczyć. Ale negocjować i rozwiązywać problemy można się nauczyć. Umiejętność negocjacji w biznesie, z którą zetkniesz się zapewne na uczelni, przyda się też w innych życiowych relacjach.
Przygotowanie oferty turystycznej, dla różnych grup ludzi, realizacja pomysłów na imprezy rekreacyjne to jedna z podstawowych umiejętności, którą wyniesiesz ze studiów na tym kierunku. Nie zaskoczy cię w przyszłości wybredny klient, którego czasem trudno zadowolić. Będziesz umiał z nim rozmawiać, wysłuchać go i przekonać do swego pomysłu.
Co zaproponować osobom młodym, małżeństwu z dwójką dzieci i emerytom, którzy chcą zwiedzić kawałek świata? A co, gdy przyjdzie ci zaproponować i zorganizować pobyt w Polsce turystom z dalekiego wschodu, zza oceanu? Trzeba znać ich mentalność, obyczaje, potrzeby i oczekiwania. Tu przyda się szlifowana na studiach wiedza humanistyczna z zakresu psychologii i nauk społecznych, przyrodnicza oraz prawna i organizacyjna.
Gdy z czasem nabierzesz doświadczenia i wiedzy, może się zdarzyć, że wszystko będziesz potrafił sam zorganizować i dopiąć na ostatni guzik. Na przykład możliwość zwiedzania podziemi w katedrze w Kolonii czy rezerwatu jedynych dziko żyjących małp w Europie na Gibraltarze.
Wiedza medyczna a turystyka
Do znanego uzdrowiska Połczyn-Zdrój przyjeżdża co roku spora liczba sąsiadów zza zachodniej granicy. Można stwierdzić, że turystyka uzdrowiskowa tu kwitnie. W podobnych miejscach, gdzie docierają kuracjusze nie tylko z Polski, poszukiwani są specjaliści od tzw. turystyki uzdrowiskowej. Sfera uzdrowiskowa jest naprawdę godna polecenia, ma przyszłość. Najlepiej zacząć tu pracę już na studiach – na zdobywanie doświadczenia zawodowego to świetny czas. Przydadzą się też z pewnością dodatkowy kurs masażu. To oczywiście już ponad programem. Gdańska uczelnia ma w swojej ofercie właśnie tak ukierunkowane przedmioty: z zakresu odnowy biologicznej, promocji zdrowia i zarządzania ośrodkami leczniczo-rehabilitacyjnymi. Studenci turystyki i rekreacji mogą zapoznać się tu też z nowymi rodzajami usług skierowanych na poprawę zdrowia i odnowę biologiczną z wykorzystaniem walorów przyrodniczych i turystycznych.
Własny pensjonat, hotel i biuro podróży
W wielu krajach turystyka to potężna dziedzina gospodarki. Malta i Cypr żyją głównie z turystyki. W Polsce także rośnie liczba pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, hotelików. Sporo młodych ludzi z małych miejscowości, wsi kształci się w dużych miastach i wraca w swe rodzinne strony, by rozkręcić własny turystyczny biznes. Masz pomysł na biznes agroturystyczny? Może chciałbyś, jak pewne młode małżeństwo z Uherców, przenieść na atrakcyjne wzgórze stary, drewniany, bieszczadzki dom i uczynić z niego nowoczesny pensjonat, oferować turystom regionalne potrawy i wycieczki na hucułach? Czemu nie? Możesz z tego uczynić zawodowy pomysł na przyszłość!
Zasad promocji nauczysz się na uczelni, organizacji pracy także, poznasz systemy rezerwacji obowiązujecie w hotelarstwie, finanse, zarządzanie, ekonomia tego typu przedsięwzięć nie będzie ci obca. Praktyki zawodowe pozwolą przyjrzeć się z bliska branży turystycznej i poznać jej funkcjonowanie w praktyce, od kuchni.
Możliwe specjalizacje
zarządzanie hotelarstwem i gastronomią
turystyka międzynarodowa
zarządzanie sportem i rekreacją
organizacja i obsługa ruchu turystycznego
turystyka kulturowa
rekreacja i turystyka konna
geoturystyka
Gdzie studiować?
Kierunek ten prowadzą
akademie wychowania fizycznego:
w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach
uniwersytety:
Adama Mickiewicza w Poznaniu
Warszawski
Łódzki
Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
uczelnie niepubliczne, np.:
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Almamer Wyższa Szkoła Ekonomiczna Warszawa
Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji im. Mieczysława Orłowicza w Warszawie
Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie
Wyższa Szkoła informatyki i Zarządzania Rzeszów
Z planu zajęć
język obcy, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne, bezpieczeństwo pracy i ergonomia, ochrona własności intelektualnej, skuteczne zachowania na rynku pracy, komunikacja międzykulturowa, szkolenie BHP, historia architektury i sztuki, ekonomia, fizjologia człowieka, psychologia, zarządzanie, kierowanie zespołami ludzkimi, prawo w turystyce i rekreacji, ekologia i ochrona środowiska, podstawy turystyki, podstawy rekreacji, geografia turystyczna, krajoznawstwo, ekonomika turystyki i rekreacji, pedagogika czasu wolnego, hotelarstwo, obsługa ruchu turystycznego, geografia fizyczna Polski, marketing usług turystycznych i rekreacyjnych, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne, pływanie z elementami ratownictwa, obóz letni z turystyką aktywną, obóz zimowy z turystyką aktywną, turystyka aktywna, anatomia, praktyczne aspekty realizacji imprez turystycznych, negocjacje, gry rekreacyjne, gra kierownicza, praktyka zawodowa