8. edycja konferencji Check IT, w formule hybrydowej, odbędzie się 7-8 marca i będzie okazją do poszerzenia wiedzy oraz zainteresowań z zakresu nowoczesnych technologii. W tym roku przygotowano szeroką ofertę kilkudziesięciu prelekcji i warsztatów poświęconych nowym i zaawansowanym technologiom związanym z programowaniem, tworzeniem gier komputerowych, modelowaniem i drukiem 3D, sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, a także karierą w branży IT.

– Check IT to niecodzienna lekcja informatyki, podnosząca kompetencje dzieci i młodzieży z zakresu tworzenia oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii. Dodatkowo chcemy zwrocić uwagę uczestników na potencjał branży IT w naszym mieście. Lublin postrzegany jest jako kluczowa lokalizacja IT w Polsce Wschodniej. Szacujemy, że lubelski ekosystem IT zasila ponad 2,5 tys. firm z tej branży. Rynek pracy stale się rozwija a firmy informatyczne wykazują nieustające zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Mam nadzieję, że udział w tegorocznej konferencji zachęci uczestników do poszerzania swoich zainteresowań i pasji, podjęcia studiów informatycznych, a w przyszłości zaowocuje karierą w branży IT w naszym mieście – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy wysłuchają prelekcji i warsztatów w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, które będą transmitowane na żywo na oficjalnym kanale Miasta Lublin w serwisie YouTube. Wzorem lat ubiegłych przygotowano także specjalną ofertę prezentacji dla nauczycieli w tzw. Pokoju Nauczycielskim, o tematyce bezpieczeństwa w sieci, wykorzystania nowych technologii w nabyciu nowych kwalifikacji w szkołach, czy roli edukacji w rozwoju robotyki. Na uczestników konferencji czekać będą atrakcje w Strefie Gier, takie jak pokazy dronów, robotów, okularów Oculus Rift, drukarek 3D i wiele innych ciekawostek technologicznych. Uczniowie będą mieli dodatkowo okazję zapoznać się z ofertą studiów informatycznych dostępnych na lubelskich uczelniach i spotkać się z przedstawicielami lubelskich firm z branży IT. Drugiego dnia program konferencji przewiduje spotkania praktyczne, warsztaty i prelekcje on-line. Od 8 do 31 marca zaplanowano Wydarzenia Towarzyszące, czyli aktywności organizowane na terenie lubelskich szkół, uczelni oraz firm IT.

– Szeroka oferta prelekcji i warsztatów została zaplanowana w dużej mierze z myślą o uczniach, którzy już niebawem staną przed wyborem dotyczącym ich przyszłości i ścieżki zawodowej. Poprzez wydarzenie Check IT dajemy młodzieży szansę na poznanie możliwości, jakie stwarza lubelski rynek pracy w sektorze IT. Mamy nadzieję, że wiedza jaką zdobędą podczas wydarzenia pozwoli im dokonać świadomego wyboru kierunków studiów oraz zachęci do dalszego poszerzania swoich kompetencji informatycznych i programistycznych. Jestem przekonana, że Check IT, podobnie jak inne wydarzenia organizowane w ramach otrzymania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 utwierdzą młodzież w przekonaniu, że Lublin to doskonałe miejsce do własnego rozwoju zawodowego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie 
www.checkit.lublin.eu. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, o uczestnictwie w warsztatach decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje na temat konferencji, regulamin uczestnictwa oraz program znajdują się na stronie 
www.checkit.lublin.eu. Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Miasta Lublin we współpracy ze specjalistami z lubelskich uczelni oraz firm informatycznych, w ramach inicjatywy Lubelska Wyżyna IT.