Informatyka to wiele specjalizacji. Coraz większą popularnością cieszy się zawód programisty. W ciągu zaledwie kilkunastu lat funkcjonowania zyskał w Polsce miano społecznie pożądanego i cenionego zajęcia
Do niedawna niemal każdego, kto miał cokolwiek wspólnego z komputerami, klasyfikowano w Polsce jako informatyka. Obecnie ten obszar zatrudnienia podzielony jest na wiele specjalizacji. Coraz większą popularnością cieszy się zawód programisty. W ciągu zaledwie kilkunastu lat funkcjonowania zyskał w Polsce miano społecznie pożądanego i cenionego zajęcia.
POLSCY PROGRAMIŚĆI
Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2008 roku pokazują, że zawód programisty wykonują głównie mężczyźni ? kobiety stanowiły jedynie 7% badanych. Specjaliści od tworzenia kodów to jednocześnie osoby młode (83% badanych nie przekroczyło 30 lat) oraz mieszkańcy dużych miast (75% pracujących w tej branży zamieszkiwało miasta powyżej 299 tys. osób). Większość programistów (75%) deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego.
PROGRAMOWANIE
Z definicji programowanie jest to tak naprawdę sztuką, sztuką projektowania, tworzenia, testowania oraz utrzymywania kodu programów komputerowych jak też urządzeń zbudowanych na mikroprocesorach. Programowanie to rzecz nie taka prosta jakby się mogło wydawać na początku. Chcąc być dobrym programistą należy spełnić szereg wymagań jakimi jest chociażby bardzo dobre opanowanie języków programowania, ale również bardzo dobrze opanowana matematyka bez której podczas programowania ani rusz.
Są różne typy programowania takie jak chociażby programowanie obiektowe gdzie wszystko definiuje się za pomocą obiektów czy programowanie hybrydowe gdzie w kodzie określonego algorytmu używa się dwóch, a czasem więcej algorytmów. Jest też programowanie agentowe, które to już jest przeznaczone dla osób już bardziej zawansowanych w programowaniu. Programowanie to bardzo prężnie rozwijająca się ostatnimi czasy dziedzina informatyki (np. kierunek studiów jakim jest inżynieria oprogramowania). Programiści są jednymi z najbardziej oczytanych ludzi, obok lekarzy czy prawników.
ZAWÓD
Obszar programowania należy do jednych z najbardziej przyszłościowych i rozwojowych w Europie. Pracodawcy zaznaczają, że w tym zawodzie doświadczenie jest niejednokrotnie cenniejsze niż wykształcenie. W pracy liczy się przede wszystkim pasja, zamiłowanie do komputerów oraz praktyczne umiejętności. Studia kierunkowe nie zastąpią doświadczenia, dają jednak wiedzę umożliwiającą swobodne poruszanie się w obszarze programowania i stanowią podstawę do dalszego rozwoju. Dynamika branży IT sprawia, że wiedza programistów musi być stale aktualizowana.
Zawód programisty z pewnością nie jest dla każdego. Aby zostać programistą, należy lubić matematykę oraz komputery, jak również śledzenie nowinek informatycznych i tym podobnych?
Programista z pewnością ponosi pewne ryzyko zdrowotne, bowiem musi on naprawdę długo przesiadywać przed komputerem narażając przy tym nie tylko oczy jak i kręgosłup.
Programistą można zostać po technikum komputerowym jak i po studniach na kierunku takim, jak chociażby inżynieria oprogramowania.
PENSJA
Zawód programisty niesie za sobą również niemałe dochody. Będąc dobrym i uznawanym programistą komputerowym czy np. programistą mikrokontrolerów, można bez problemu mieć dom z basenem. Firmy informatyczne zabiegają o dobrego pracownika.