Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką musi posiadać psycholog jest ciekawość innych ludzi i powodów, które kształtują ich zachowanie.
Konieczna jest ochota i umiejętność patrzenia na postępowanie innych z różnych perspektyw, uwzględniając wpływ bardzo wielu pozornie nie najważniejszych czynników. Wymaga to analitycznego myślenia, posługiwania się logiką i weryfikowania swoich spostrzeżeń. Będzie to więc zawód dla osób cierpliwych, które nie reagują stresem na niepewność. Praca, w której tak intensywnie trzeba kontaktować się z innymi, wymaga dbania o siebie. Psycholog musi umieć stawiać granice i dbać o siebie. Mówić: teraz się tym nie zajmę, teraz potrzebuję czasu dla siebie. Mówienie takich rzeczy, to wbrew pozorom, niełatwa umiejętność, bo czasem wiąże się z powiedzeniem, że komuś nie pomożemy, bo musimy zadbać o sobie. Psycholodzy często są postrzegani jako egoiści, bo stawiają granice w taki sposób, jaki się nie podoba innym. By dobrze czuć się w tym zawodzie, trzeba sobie dobrze radzić z tym, co inni o nas myślą. Zachowanie dystansu jest tu jedną z pierwszoplanowych umiejętności zawodowych, które trzeba w sobie wykształcić. Do tego konieczna jest łatwość nawiązywania kontaktów i radzenia sobie z nimi. Nie chodzi o to, by zawsze czuć się z ludźmi dobrze, ale by nie czuć napięcia i stresu, gdy mamy się spotkać z grupą nieznanych ludzi albo z kimś, kto swoim sposobem zachowania nas irytuje. Niezbędna okazuje się więc umiejętność radzenia sobie z emocjami, jakie w nas budzą inni ludzie i ich zachowania. By sobie z tym wszystkim radzić, psycholog powinien być osobą, która lubi się wciąż uczyć i nie tylko znajduje na to czas, ale też sprawia jej to autentyczną frajdę.
Jeśli ciekawią cię meandry ludzkiej psychiki, to bardzo prawdopodobne, że zawód psychologa byłby dla ciebie dobrym wyborem.