Kto ma predyspozycje do zawodu psychologa?

Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką musi posiadać psycholog jest ciekawość innych ludzi i powodów, które kształtują ich zachowanie.

Konieczna jest ochota i umiejętność patrzenia na postępowanie innych z różnych perspektyw, uwzględniając wpływ bardzo wielu pozornie nie najważniejszych czynników. Wymaga to analitycznego myślenia, posługiwania się logiką i weryfikowania swoich spostrzeżeń. Będzie to więc zawód dla osób cierpliwych, które nie reagują stresem na niepewność. Praca, w której tak intensywnie trzeba kontaktować się z innymi, wymaga dbania o siebie. Psycholog musi umieć stawiać granice i dbać o siebie. Mówić: teraz się tym nie zajmę, teraz potrzebuję czasu dla siebie. Mówienie takich rzeczy, to wbrew pozorom, niełatwa umiejętność, bo czasem wiąże się z powiedzeniem, że komuś nie pomożemy, bo musimy zadbać o sobie. Psycholodzy często są postrzegani jako egoiści, bo stawiają granice w taki sposób, jaki się nie podoba innym. By dobrze czuć się w tym zawodzie, trzeba sobie dobrze radzić z tym, co inni o nas myślą. Zachowanie dystansu jest tu jedną z pierwszoplanowych umiejętności zawodowych, które trzeba w sobie wykształcić. Do tego konieczna jest łatwość nawiązywania kontaktów i radzenia sobie z nimi. Nie chodzi o to, by zawsze czuć się z ludźmi dobrze, ale by nie czuć napięcia i stresu, gdy mamy się spotkać z grupą nieznanych ludzi albo z kimś, kto swoim sposobem zachowania nas irytuje. Niezbędna okazuje się więc umiejętność radzenia sobie z emocjami, jakie w nas budzą inni ludzie i ich zachowania. By sobie z tym wszystkim radzić, psycholog powinien być osobą, która lubi się wciąż uczyć i nie tylko znajduje na to czas, ale też sprawia jej to autentyczną frajdę.
Jeśli ciekawią cię meandry ludzkiej psychiki, to bardzo prawdopodobne, że zawód psychologa byłby dla ciebie dobrym wyborem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *