Poznaj najlepsze uczelnie 2017!

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zaktualizował mapę jakości polskich uczelni – na czele znajdują się (na zasadzie ex aequo) Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych Akademia Leona Koźmińskiego ponownie najlepsza. Opublikowano też rankingi 68 kierunków studiów.

logorsw

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwemprof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

– Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju „lustrem”. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są „Ekonomiczne losy absolwentów„, oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.

W rankingu kierunków technicznych (dających tytuł magistra inżyniera) wprowadzono pilotażowo nowy wskaźnik „Jakość studentów I roku” oparty na wynikach maturalnych osób przyjętych w ubiegłym roku na studia.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich– obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych– obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych– obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
  • Ranking Kierunków Studiów– obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się w południe 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 66. Zapraszamy Państwa na briefing z udziałem rektorów najlepszych uczelni i członków Kapituły Rankingu (godz. 11.30) na I piętrze CBR.

Poniżej prezentujemy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 w skrócie. Pełne wyniki i metodologię publikujemy na portalu www.ranking.perspektywy.pl

RANKING UCZELNI AKADEMICKICH

1= Uniwersytet Warszawski
1= Uniwersytet Jagielloński
3   Politechnika Warszawska
4= Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4= Politechnika Wrocławska
6   Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7   Uniwersytet Wrocławski
8   Gdański Uniwersytet Medyczny
9   Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10=Politechnika Gdańska
10=Warszawski Uniwersytet Medyczny

RANKING NIEPUBLICZNYCH UCZELNI MAGISTERSKICH

1   Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2   SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
3   Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
4   Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
5   Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
6= Akademia Finansów i Biznesu Vistula
6= Collegium Civitas w Warszawie
8   Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
9   Społeczna Akademia Nauk
10   Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

RANKING PAŃSTWOWYCH WYŻSZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH

1   Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
2   Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
3= Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

Jak co roku Kapituła przyznała Nagrody Specjalne dla uczelni, które dokonały największego postępu w czołówce rankingu.
Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni akademickich otrzymała Politechnika Gdańska (poprawiła pozycję z 15. na 10.).
Nagrodę AWANS 2017 wśród uczelni niepublicznych otrzymała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (przesunęła sie z pozycji 10. na 5.).

Szczegółowe wyniki rankingu opublikował miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” i „Dziennik Gazeta Prawna”. Dostępne są też one na portalu: www.ranking.perspektywy.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
5 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *