Dlaczego wciąż opłaca się studiować pedagogikę? Na czym te studia polegają? I co warto powtórzyć przed maturą, by łatwiej studiowało się ten kierunek? Przeczytaj, co mówią na ten temat studentki pedagogiki Społecznej Akademii Nauk w Łodzi!
Katarzyna Majdańska
- Pedagogika to nauka humanistyczna zwrócona w kierunku wychowanka. W zależności od specjalizacji, pedagodzy zajmują się różnymi sferami w społeczeństwie. To, co dla mnie jest najbardziej wartościowe to fakt, że dzięki pedagogice wspieramy drugiego człowieka w rozwoju i w osiąganiu sukcesu. Dzięki tym studiom można naprawiać świat.
- Studia pedagogiczne polegają na nabywaniu i pogłębianiu wiedzy z różnych dziedzin dotyczących pracy z człowiekiem. Student otrzymuje informacje o funkcjonowaniu człowieka z zakresu biologii, socjologii, psychologii oraz dydaktyki. Następnie, w związku z wybraną specjalnością przedmioty mają charakter specjalizacyjny, związany z przyszłą pracą.
- Najtrudniej zaliczało mi się statystykę, ponieważ nie mam zdolności matematycznych.
- Najciekawsze przedmioty to te z obszaru pedagogiki ogólnej: edukacja zdrowotna, komunikacja społeczna i interpersonalna, socjologia wychowania. Podobały mi się również przedmioty z obszaru resocjalizacji: pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii oraz psychologia niedostosowania społecznego.
- Często spotykanym przeze mnie mitem dotyczącym pedagogiki, jest teoria, że ta nauka dotyczy tylko pracy z dziećmi.
- W liceum warto zwrócić uwagę na historię, bo na pedagogice jest jej sporo.
- Jakie predyspozycje są niezbędne, by studiować ten kierunek? Empatia, indywidualność, odporność na stres oraz niski poziom lęku. Pedagog powinien umieć stworzyć specjalne warunki do wychowania w każdych warunkach, w zależności od sytuacji wychowanka. W pracy pedagogicznej często na podjęcie decyzji są ok. 3 sekundy, od nich często zależy to, jak dana sytuacja wpłynie na wychowanka. To duża odpowiedzialność.
Sylwia Kusiak
- Jestem studentką III semestru pedagogiki ze specjalizacją resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Myślę, że warto podjąć studia na tym kierunku, gdyż jest to bardzo ciekawa i interesująca specjalizacja. Pozwala zagłębić się w tajniki pracy z trudną młodzieżą niedostosowaną społecznie, jak i w pracę z osobowościami z pogranicza. Uważam, że każdemu przyda się zapoznanie z tą dziedziną, co pozwoli łatwiej wdrożyć nam profilaktykę i przeciwdziałanie niechcianym sytuacjom, które coraz częściej napotykamy w najbliższym otoczeniu.
- U prowadzących zajęcia cenię otwartość do studentów i chęć niesienia im pomocy. Do moich ulubionych przedmiotów zaliczę: BIOMEDYCZNE PODSTAWY ROZWOJU I WYCHOWANIA, PEDAGOGIKĘ OGÓLNĄ, wszystkie przedmioty związane z psychologią. Niektóre przedmioty prowadzone są przez funkcjonariuszy Policji przez co są one jeszcze bardziej interesujące. Warto wskazać też na zajęcia W-F z elementami samoobrony, które prowadzą przeszkoleni instruktorzy. Jednym z trudniejszych przedmiotów okazała się HISTORIA WYCHOWANIA, być może dlatego, że ja lubię uczyć się rzeczy, które nie opierają się na przeszłości.
- Myślę, że w obecnym czasie resocjalizacja jest topową specjalizacją, którą warto studiować, by pogłębiać swoją wiedzę. To kierunek, po którym łatwiej nam będzie zrozumieć charakter wykonywanej pracy i zdobyć stanowisko w takich instytucjach jak Policja, Straż Miejska, Służba Więzienna, Zakład Poprawczy, Ośrodek Wychowawczy, itp.
- Predyspozycje potrzebne na tych studiach to umiejętność prowadzenia rozmów, słuchania innych, wzbudzanie zaufania, empatia i cierpliwość. Pedagog to zawód, który zawsze polega na kontakcie z drugim człowiekiem.
Chcesz więcej wiedzieć na temat studiów pedagogicznych? Zajrzyj do nowego numeru Cogito.
Ten numer możesz też kupić tutaj: 👉