Kosmetologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Kryzys finansowy jej nie dotyka.
Pierwsze studia kosmetologiczne w Polsce powstały w 1997 roku; w łódzkiej Akademii Medycznej. Dziś można ją studiować na kilkudziesięciu uczelniach.
Aby studiować kosmetologię na najbardziej renomowanych uczelniach państwowych, trzeba się liczyć z dużą konkurencją.
Studia bez makijażu
Wbrew obiegowym opiniom, nauka na tym kierunku nie polega ani na malowaniu paznokci, rzęs czy doskonaleniu sztuki nakładania maseczek. Pewnie właśnie dlatego odsiew, szczególnie na pierwszym roku, jest bardzo duży. Wiele początkujących studentek (bo mężczyźni są tu ciągle jeszcze reprezentowani śladowo) nie spodziewa się, że będą musiały poznać:
z biochemii – biochemię tkanek, strukturę i funkcje biologiczne białek, molekularny mechanizm biosyntezy białek, DNA i RNA;
z fizjologii i patofizjologii – budowę naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, włosów, gruczołów łojowych i potowych, paznokci;
z biofizyki – fizyczne podstawy procesów fizjologicznych, krążenia, przewodnictwa nerwowego.
Chemii kosmetycznej trzeba poświęcić około 60 godzin, dermatologii – 90, kosmetologii pielęgnacyjnej – 105, kosmetologii upiększającej – 75, biologii i genetyce – 45, biofizyce – 30, fizjologii i patofizjologii – 60. A w programie zajęć są jeszcze farmakologia, mikrobiologia, histologia, chemia kosmetyczna czy budząca postrach wśród studentów – anatomia.
Równie ważna jest w tym zawodzie praktyka. Służą temu zajęcia na samej uczelni. Większość z nich ma dobrze wyposażone pracownie kosmetologiczne. Ponadto praktyki odbywają się poza szkołą – w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i odnowy, salonach piękności i SPA. Studentki Wyższej Szkoły Zawodowej Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Poznaniu muszą spędzić w nich po 160 godzin na każdym z dwóch pierwszych lat studiów. Sprawdzać swoje kwalifikacje w praktyce można nie tylko w kraju: najlepsi spośród uczących się we wrocławskiej Wyższej Szkole Kosmetycznej będą mogli uczestniczyć w warsztatach szkoleniowych prowadzonych w Wiedniu, przez jedną z austriackich firm kosmetologicznych.
Wybór specjalizacji wynika z tego, co konkretnie chce się robić po studiach. Możliwości jest sporo. Oto przykłady:
kosmetyka profesjonalna z fizjoterapią i masażem oraz zarządzanie w usługach kosmetycznych;
kosmetologia stosowana oraz stylizacja i wizaż;
produkcja kosmetyczna, kosmetologia dermatologiczna, kosmetologia pielęgnacyjna, zarządzanie ośrodkami pielęgnacji urody;
kosmetologia stosowana, kosmetologia estetyczna, SPA i Wellnes, produkcja kosmetyczna;
podologia (czyli badanie, diagnozowanie, leczenie schorzeń stóp), wizaż i stylizacja, technologia kosmetyków i produktów chemii gospodarczej
Absolwent studiów kosmetologicznych pierwszego stopnia, czyli licencjackich, potrafi zaplanować rodzaj zabiegu kosmetycznego i zastosować odpowiednie kosmetyki, przeprowadzić zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające z uwzględnieniem przeciwwskazań; prawidłowo odczytać skład kosmetyku i ustalić jego zastosowanie; ściśle współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo oraz organizować i prowadzić gabinet kosmetyczny. Jest przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie świadczonych usług.
Kandydat na kosmetologa powinien mieć zdolności manualne, poczucie estetyki oraz dar empatii i przekonywania. Powinien być komunikatywny i umieć słuchać.
Program 3-letnich studiów na kosmetologii skonstruowany jest wszechstronnie. Oprócz takich przedmiotów, jak anatomia, fizykoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, student kosmetologii poznaje jeszcze m.in. patofizjologię, biochemię, histologię, toksykologię, podstawy chirurgii plastycznej, masażu, farmakologii, właściwości roślin leczniczych, ale też podstawy prawa, historii sztuki, komunikacji interpersonalnej i języki obce.
Uczelnie
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie
Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku
Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Kosmetologii i Promocji Zdrowia w Szczecinie