Moją pierwszą grą komputerową była strzelanka „Delta Force 2”. Można powiedzieć, że to od niej wszystko się zaczęło – mówi Jakub Klementewicz, 19-latek z Wohynia w woj. lubelskim, który pisze gry komputerowe.

Bill Gates czy Mark Zuckerberg?

To wybitne postaci, które wpisały się nie tylko w historię informatyki, ale również świata. Nie powinienem ich oceniać ani porównywać, wręcz nie mam do tego prawa. Mogę jedynie czerpać od nich wiedzę i korzystać z ich wspaniałych dzieł, dzięki którym sam mogę pracować.

 

Nie mam konta na FB i żyję, ale większość ludzi nie wyobraża sobie dnia bez portali społecznościowych. A ty?

Racja, Facebook nie jest niezbędny i każdy jest w stanie bez niego żyć. Jednak w moim przypadku jego brak przysparzałby wielu problemów. To okno na świat, które pozwala nie tylko reklamować moje produkty, ale również poznawać nowych ludzi, rozmawiać z nimi i poszerzać horyzonty. Kiedyś musiało minąć kilka tygodni, zanim list wysłany z Polski docierał na Zachodnie Wybrzeże USA. Dziś przesłanie znajomym z Kalifornii wiadomości tekstowej to kwestia 100-200 milisekund – mniej więcej tyle, ile trwa mrugnięcie ludzkiego oka. Wiadomość tekstowa?! Przecież można rozmawiać na żywo z video chat, przesyłać setki zdjęć, prowadzić transmisje na żywo. Możliwości jest wiele. Ba! Codziennie powstają nowe. Dzięki Facebookowi i innym mediom społecznościowym możemy tworzyć naprawdę ogromne wspólnoty i stać się obywatelami świata. Fizyczne granice państw mają mniejsze znaczenie. Znając języki obce, a przede wszystkim angielski jesteśmy w stanie porozumieć się praktycznie z większością populacji na naszej planecie. Czy to nie jest wspaniałe?

 

Ile czasu spędzasz przed komputerem?

Nie mam stałego rozkładu dnia. Czasami jest to kilka/kilkanaście godzin dziennie, czasem kilka minut. Wszystko zależy od tego, czy nad czymś pracuję, czy używam komputera dla rozrywki.

 

Czy trudno jest napisać grę komputerową?

Jeśli mówimy o prostej grze tekstowej opartej na pytaniach i odpowiedziach tak lub nie albo aplikacji rozumianej jako kalkulator – dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, to odpowiedź brzmi: nie. Wystarczy przeczytać kilka stron poradników, których w Internecie są setki i to zrobić.

W przypadku bardziej złożonych aplikacji, np. biznesowych, naukowych lub grach z grafiką 3D, fizyką, oświetleniem itd. – wymaga to wiedzy nie tylko z zakresu programowania, ale też umiejętności takich jak: modelowanie 3D, obróbka dźwięku, edycja grafiki. Jednak przede wszystkim liczy się doświadczenie.

 

Jak zdobyć doświadczenie w tworzeniu gier? Czy z gier można się utrzymać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w „Cogito”🙂