Stowarzyszenie Demagog z Ambasadą USA zaprasza na warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli o fake news i fact-checkingu. W Akademii Fact-Checkingu młodzi ludzie będą uczyć się, jak rozpoznać nieprawdziwe informacje w internecie, wiarygodne źródła informacji i fact-checking.

cover_akademia_f-ch-01-kopia

Jednym z największych problemów naszych czasów nie jest brak informacji, lecz jej nadmiar. Młodzi ludzie w coraz większym stopniu narażeni są na zalewającą ich falę dezinformacji. Coraz trudniej odróżnić w internecie co jest faktem, a co opinią. W sieci pojawiają się viralowe informacje, często zniekształcające rzeczywistość. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Akademia Fact-Checkingu.

Akademia polega na prowadzeniu warsztatów w szkołach ponadgimnazjalnych, które mają pomóc licealistom poruszać się po oceanie napływających informacji, plotek i kłamstw. Głównym celem Akademii jest wykształcenie w młodzieży krytycznego podejścia do pojawiających się informacji oraz źródeł. W programie wezmą udział również nauczyciele, czyli osoby odpowiedzialne za edukację.

Formuła warsztatów ma nie tylko podnieść świadomość młodych ludzi w temacie zagrożeń wynikających z czytania, udostępniania czy opierania swojej wiedzy na fałszywych informacjach, ale również pokazać, jakie narzędzia i umiejętności w czytaniu i szukaniu informacji są przydatne.

Warsztaty składają się z trzech części, które dopiero w połączeniu tworzą kompleksowy program walki z fake news. W części dotyczącej nieprawdziwych informacji uczestnicy otrzymają wiedzę o mechanizmach i elementach, na jakie należy zwracać uwagę przy czytaniu informacji medialnych. Poznają również narzędzia, dzięki którym weryfikacja zdjęć, czy filmów w internecie staje się łatwiejsza.

W trakcie zajęć dotyczących wiarygodnych źródeł informacji uczestnicy dostaną instrukcje w zakresie źródeł z Polski i Stanów Zjednoczonych, które są rzetelne i godne zaufania. W trakcie warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą mapę wiarygodnych źródeł informacji, która będzie udostępniona na zakończenie projektu na stronie internetowej demagog.org.pl

W ostatniej części dotyczącej fact-checkingu młodzi ludzie poznają historię tego ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem jego początków w Stanach Zjednoczonych. Nauczą się również, jak poprawnie skonstruować fact-check, czyli jak sprawdzać fakty krok po kroku.

W ramach projektu Stowarzyszenie Demagog będzie prowadziło również działania edukacyjne skierowane do szerszego grona odbiorców w mediach społecznościowych. Powstaną artykuły w formie poradników, materiały edukacyjne oraz publikacja na temat fake news.

Działalność Akademii skierowana jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych realizowana we współpracy z nauczycielami. Każda z zainteresowanych szkół może wziąć udział w Akademii, kontaktując się za pośrednictwem maila: akademia.demagog@gmail.com. Wszelkie informacje dotyczące projektu, m.in. terminy kolejnych warsztatów można znaleźć na stronie internetowej demagog.org.pl i na Facebooku: Akademia Fact-Checkingu.