W branżach związanych m.in. z geologią, geodezją, geoinżynierią czy surowcami naturalnymi programiści i specjaliści od sztucznej inteligencji są na wagę złota. Dlatego Politechnika Wrocławska uruchamia kierunek – geoinformatyka, na którym studenci zdobędą nie tylko solidną wiedzę i umiejętności z zakresu IT, ale także nauk o Ziemi.
Nowy kierunek rusza na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Pierwsze trzy semestry będą dla studentów czasem zdobywania solidnych podstaw matematycznych i informatycznych. Stąd w planie ich studiów zajęcia m.in. z analizy matematycznej i algebry, podstaw programowania obiektowego, baz danych czy metod numerycznych i elementów optymalizacji.
– W trzecim semestrze studenci wezmą udział w dwóch szczególnych kursach. Będą to seminarium i zajęcia o charakterze przekrojowym, w czasie których różni prowadzący z wydziału przedstawią im specyfikę poszczególnych dziedzin nauk o Ziemi – opowiada dr inż. Krzysztof Hołodnik, współautor programu kierunku. – Zakładamy, że osoby zainteresowane przede wszystkim programowaniem, sztuczną inteligencją, matematyką i fizyką, nie muszą doskonale orientować się w tym, czym zajmuje się np. geologia, geofizyka, geoinżynieria czy geotechnika.
Cztery specjalności
Dla studentów będzie to okazja, żeby przyjrzeć się tym dziedzinom i zastanowić, co może ich zainteresować i w którym kierunku chcieliby się dalej rozwijać. Dzięki temu łatwiej będzie im wybrać jedną z czterech specjalności – systemy informacji geograficznej, informatykę w geoinżynierii, geologię stosowaną i inżynierię surowców mineralnych.
W zależności od wyboru specjalności studentów na pewno będą czekały zajęcia terenowe – m.in. związane z pomiarami geodezyjnymi, poznawaniem złóż surowców mineralnych czy zwiedzaniem dolnośląskich kopalni, odkrywek i kamieniołomów.
Dr Krzysztof Hołodnik podkreśla, że geoinformatyka z pewnością jest kierunkiem dla maturzystów, którzy lubią matematykę i fizykę. – Kluczem do stworzenia symulacji czy dobrego modelu z wykorzystaniem np. sieci neuronowych, jest odpowiednia wiedza z zakresu tych obu dziedzin – wyjaśnia naukowiec.
Studenci nauczą się również obsługi bardzo zaawansowanych narzędzi i aplikacji geoinformatycznych, z których korzystają prestiżowe ośrodki badawcze i największe przedsiębiorstwa górnicze i geologiczne na świecie. – Na naszych studiach nie tylko będą używać ich za darmo, ale także mogą zdobyć certyfikat producenta oprogramowania potwierdzający ukończenie specjalistycznego kursu – podkreśla dr Hołodnik. – Jesteśmy jedną z kilku uczelni na świecie oferujących taką możliwość. A taki certyfikat jest z pewnością dużym atutem na rynku pracy.
Co po studiach?
Absolwenci mogą myśleć o pracy m.in. w branżach związanych z poszukiwaniem, oceną potencjału i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w geoinżynierii (w analizach stateczności i stabilności terenu pod inwestycje, a także w pracach archeologicznych) czy w organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym.