Zanim wybierzesz studia na kierunku geodezja i kartografia, ważne byś w liceum odświeżył wiadomości z niektórych działów matematyki, szczególnie algebry i analizy matematycznej. Nieoceniona jest znajomość pochodnych i całek, bo ułatwi niejedno trudne zaliczenie.

A co radzą studenci?

Klaudia Puczyłowska, UWM w Olsztynie, GiK, rok V

Radzę zastanowić się czy wykonywanie różnych ciekawych, ale czasochłonnych projektów, sprawia nam przyjemność. Powinno się też przeanalizować swoje szanse na znalezienie pracy w zawodzie geodety.

 

Barbara Skrodzka, AGH w Krakowie, GiK, rok IV

Nastaw się, że będzie bardzo trudno. Nauka pochłonie sporo czasu. Jeżeli chcesz być dobrym geodetą, już na studiach musisz się przykładać do tego, co robisz. Studia uczą teorii, którą potem wykorzystuje się w praktyce, a nie jest to łatwe. Dlatego w trakcie roku akademickiego czy w wakacje, warto poszukać pracy, aby mieć styczność z geodezją.

 

Radosław Grajczyk, absolwent GiK, PW

Geodezja jest dobra dla tych, którzy nie lubią jednostajności: część zadań wykonuje się za biurkiem, a część w terenie. Jednak warto zwrócić uwagę na negatywne strony tego zawodu. Bardzo dużo jest geodetów na rynku pracy, co pociąga za sobą niewysokie wynagrodzenia.

 

Dominika Staniszewska, PW, rok V

Na pewno przygotujcie się na to, że pierwszy rok studiów nie pozwoli na mocne zetknięcie się z geodezją. Jest dużo przedmiotów ogólnych, takich jak analiza, algebra, fizyka, informatyka, geometria wykreślna. Niestety nie należą do najłatwiejszych. Dopiero na kolejnych latach dochodzą przedmioty zawodowe, które pokazują, czym geodezja właściwie jest. Dla mnie ciekawym elementem były ćwiczenia terenowe z geodezji wyższej oraz pomiarów szczegółowych. Jest to coś, co wyróżnia geodezję na tle innych kierunków.

Wypowiedzi zebrała Paulina Glińska