Akcja Samorządy mają głos! – wybierz samorząd uczniowski

29 września (ostatni piątek września) uczniowie i uczennice z kilkuset szkół w całej Polsce będą wybierać samorządy uczniowskie w pełni demokratycznych wyborach. Ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos organizuje już po raz siódmy Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Szkoły, które chcą zorganizować u siebie wybory, mogą się jeszcze zgłaszać na platformie www.wybory.ceo.org.pl.

Dobry wybór od początku

Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. – Pokazujemy uczniom i uczennicom, że ich głos ma znaczenie i zachęcamy ich w ten sposób do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji – mówi Michał Tragarz, koordynator akcji.  

Szkoły, które się zgłoszą do akcji Samorządy Mają Głos, otrzymają pełne wsparcie od CEO, czyli praktyczny poradnik, jak zorganizować wybory, przygotować karty do głosowania, propozycje kampanii wyborczych, scenariusze debat, a także dostęp do platformy dedykowanej dla akcji.  

Ogólnopolska akcja wyborów do samorządów uczniowskich jest zwieńczeniem wcześniejszej profesjonalnej kampanii wyborczej. – Kandydaci uczą się przekonywać rówieśników do swoich racji, szukać sojuszników, nazywać najważniejsze sprawy, jakimi chcą się zająć w szkole, korzystać z nowoczesnych mediów – mówi Michał Tragarz.        

Demokratyczne szkoły

W pełni demokratyczne wybory do samorządu uczniowskiego to pierwszy krok do zostania prawdziwą Szkołą Demokracji. Placówki, które chcą podjąć takie wyzwanie, mogą zgłosić się do programu CEO o właśnie takiej nazwie. Zainteresowani na samym początku przeprowadzają diagnozę funkcjonowania swojej szkoły w obszarach: komunikacja i media, działania uczniów, otwarta szkoła, współdecydowanie uczniów, uczenie się i nauczanie, wybór reprezentacji oraz zasoby i kwestie formalne. Spełnienie kryteriów we wszystkich tych zakresach otwiera drzwi do otrzymania prestiżowego tytuły Szkoły Demokracji.

Trwa rekrutacja do programu, informacje znajdują się na www.szkolademokracji2017.ceo.org.pl.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *