Studiowanie stosunków międzynarodowych powinno być dobrze przemyślanym krokiem – z jednej strony są to studia ciekawe i dające dużo możliwości, ale z drugiej – łatwo się na nich zawieść.

Jeśli ktoś marzy o karierze w dyplomacji (albo szerzej ? w administracji państwowej), powinien raczej zastanowić się nad prawem czy administracją. Dla osób chcących zrobić karierę w międzynarodowych korporacjach lepsza będzie pewnie ekonomia, a dla zainteresowanych kulturą – kulturoznawstwo albo filologia.
Jeśli już ktoś interesuje się polityką innych krajów, ma dużą orientację na temat tego, co się dzieje w różnych regionach świata, czyta dzienniki i tygodniki branżowe – studia będą dla niego miłym doświadczeniem.

Stosunki międzynarodowe z pewnością pozwalają lepiej zrozumieć polityczne, gospodarcze i kulturowe tło bieżących wydarzeń – z tego powodu wiele osób wybiera je jako drugi albo awaryjny kierunek – w ten sposób można uzupełnić swoją wiedzę zdobywaną na głównych studiach.

Na wydziale
W programie studiów dominuje historia, bo jest i powszechna, i Polski, i stosunków międzynarodowych. Studenci niekiedy mają kłopoty z zaliczeniem tego przedmiotu, zwłaszcza kiedy wykładowcy wymagają znajomości szczegółów historycznych. Aby przebrnąć przez kolejne semestry, trzeba zaliczać coś, co wywołuje drżenie u niejednego humanisty, ale to w końcu kierunek interdyscyplinarny: matmę, statystykę, logikę. Niektórzy niecierpliwi narzekają na czasochłonne przedmioty typu filozofia, która wymaga sporo czytania. Meritum zaczyna się na drugim roku, kiedy to wprowadzone zostają przedmioty kierunkowe. Zaczynają się więc zajęcia z prawa, poznajesz współczesne systemy polityczne, zgłębiasz tajniki integracji europejskiej. Sedno studiów stanowi też wiedza dotycząca międzynarodowych stosunków kulturalnych, gospodarczych i politycznych – takie też są przedmioty. Na trzecim roku zaczynają się także trudniejsze do zaliczenia prawo konsularne czy protokół dyplomatyczny.

W późniejszych semestrach trzeba już chodzić na wykłady monograficzne i przygotowywać się do licencjatu. Ciekawą formą ćwiczeń są konwersatoria w obcych językach. Na przykład na UMK możliwe są konwersatoria w języku niemieckim, rosyjskim i angielskim.
W czasie studiów kładzie się, bez względu na uczelnię, ogromny nacisk na języki obce – obowiązkowy angielski oraz drugi język nowożytny wybrany w ramach specjalizacji. Z zajęciami zsynchronizowane są tematycznie wykłady monograficzne, np. na UMK o dyplomacji wielostronnej w praktyce możesz opowiadać na konwersatorium, a wcześniej wysłuchać wykładu na ten sam temat (wybrane zagadnienia sztuki dyplomacji wielostronnej).

A jednak praktyki
Tak postanowiły uczelnie dopiero w ubiegłym roku, że jednak praktyki są na tym kierunku niezbędne, a zatem dla studentów już nie fakultatywne, ale obligatoryjne (obowiązkowe).
Zgodnie z programem studiów trzeba praktykować około trzech tygodni. I to w czasie wolnym od zajęć na uczelni i egzaminów. Termin praktyk, przypadający na okres zajęć, nie jest podstawą do zwolnienia Cię z udziału w nich, dlatego nie próbuj donosić zaświadczenia, bo i tak żaden wykładowca na tej podstawie nie zwolni Cię z zajęć. Miejsce praktyk musisz znaleźć na własną rękę. Może to być instytucja rządowa lub samorządowa, placówka dyplomatyczna, międzynarodowa lub krajowa organizacja czy fundacja współpracująca z zagranicą, przedsiębiorstwo rozwijające współpracę międzynarodową, ośrodek kulturalny, naukowo-badawczy, media itp. Postaraj się o dobry kontakt z opiekunem praktyki – od niego zależy opinia wystawiona w dzienniku praktyk jak też to, ile wiedzy może i zechce Ci przekazać.

Głos z uczelni

Student stosunków międzynarodowych musi być gotowy na to, że wyniesie z uczelni mało „twardej” wiedzy ? nie będzie przecież ani prawnikiem, ani ekonomistą, ani typowym politologiem. Z tego powodu są to świetne studia dla osób aktywnych społecznie, realizujących swoje pasje poza uczelnią, pracujących albo chcących pracować (nawet podczas studiów – to zwykle nie problem!) w organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – dla przyszłych dziennikarzy. Same studia nie należą do najbardziej wymagających, ale trzeba się przygotować na dużą dawkę literatury z najróżniejszych dziedzin, wiele przedmiotów i egzaminów. Na prawie czy ekonomii większość przedmiotów jest związana z jedną dziedziną wiedzy, a na stosunkach międzynarodowych są i przedmioty ekonomiczne, i prawne, i historyczne, politologiczne…
Cechą wyróżniającą ten kierunek studiów jest to, że bardzo łatwo (przynajmniej na UW) wyjechać na semestr lub dwa semestry na studia zagraniczne. Oferta krajów, języków i uniwersytetów jest bardzo szeroka; każdy ma szansę z niej skorzystać, a po powrocie skończyć swoje studia w terminie.

Praca

Pod koniec studiów niektórzy wybierają dodatkowy kierunek, inni zaczynają pracę, trafiając do agend UE w stolicy i za granicą, polskiego MSZ, konsulatów, ambasad.
Studia przygotowują do pracy w strukturach władz centralnych, lokalnych i samorządowych zajmujących się współpracą międzynarodową i międzyregionalną.
Absolwentów stosunków międzynarodowych spotkacie w redakcjach, urzędach, na placówkach dyplomatycznych, w centralach wielkich korporacji, ale też w małych firmach, organizacjach pozarządowych nie tylko w Polsce, ale dosłownie na całym świecie. Te studia nie podają niczego na tacy, ale ułatwiają realizację swoich własnych planów i marzeń – to chyba najlepsza zachęta do studiowania stosunków międzynarodowych.

Specjalności
biznes międzynarodowy
integracja europejska
przedsiębiorstwo na międzynarodowym rynku europejskim
międzynarodowa gospodarka przestrzenna
zarządzanie projektami i funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej

Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z najlepszych w kraju, a do tego oferuje swoim studentom bogatą ofertę studiów za granicą, w tym możliwość studiowania w Europie, USA i Rosji w ramach programu studiów.
Studenci mogą także kontynuować studia pierwszego stopnia na poziomie magisterskim w języku angielskim w ramach specjalnego Graduate Program realizowanego z udziałem zagranicznych wykładowców. www.ism.uw.edu.pl

Gdzie mógłbyś studiować
* Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
* Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Politologii
* Uniwersytet Jagielloński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
* Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Instytut Stosunków Międzynarodowych