Może zdarza się tak, że pomimo iż wysłałeś już setki dokumentów aplikacyjnych, to rzadko otrzymujesz zaproszenie do dalszego procesu rekrutacji. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje, wydaje Ci się, że stworzyłeś profesjonalne CV, jednak na rozmowy w sprawie pracy chodzisz bardzo rzadko.  Pora dowiedzieć się, jak napisać skuteczne CV, dzięki któremu otrzymasz pracę. Większość osób, które składa dokumenty rekrutacyjne, otrzymuje 2-3 odpowiedzi od pracodawców na 50 wysłanych CV. Nie jest to satysfakcjonujący wynik. Czy wiesz, że istnieje pewien odsetek kandydatów, którzy otrzymują więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną? Zapoznaj się także z artykułami na portalu businessinsider.com.pl, gdyż naprawdę warto.  Aż, chciałoby się zapytać, jak oni to robią? Jak napisać CV i otrzymać pozytywny wynik Curriculum Vitae?

Poniżej 4 wypróbowane sposoby na CV, które zapewni pracę.

Po pierwsze

Wykorzystaj wszystkie możliwe sposoby na to, aby przykuć uwagę pracodawcy.

Pod imieniem i nazwiskiem napisz nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Ten prosty trik, pomoże w tym, aby pracodawca odniósł wrażenie, że dokument jest tworzony tylko na potrzeby tej rekrutacji.

W widocznym miejscu w CV umieść krótkie podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów nie docenia wagi podsumowania zawodowego. Te kilka zdań, to wstęp, który ma za zadanie zachęcić rekrutera do dalszej lektury. Podsumowanie zawodowe powinno być głównym elementem przyciągającym uwagę. Aby tak było, to musi się ono bardzo ściśle odnosić do tego, jakie wymagania ma pracodawca.

Najważniejsze informacje umieść na górze i po lewej stronie dokumentu. To strefy, na które czytający w pierwszej kolejności zwraca uwagę.

Umieść sekcję, w której opiszesz swoje osiągnięcia. Zadbaj o to, aby znalazła się ona na pierwszej stronie dokumentu.

Po drugie

W umiejętny sposób opisz swoje doświadczenia. W tej sekcji CV najważniejsze będą dwa ostatnie stanowiska, na których pracowałeś. Opisując doświadczenia, użyj formatowania, tłustym drukiem zaznacz doświadczenia, tak aby na pierwszy rzut oka wyróżniały się one spośród innych informacji. Umieść szczegółowe daty dotyczące okresów zatrudnienia. Wielu piszących CV umieszcza w doświadczeniu tylko rok rozpoczęcia pracy, chcąc w ten sposób wizualnie powiększyć okres zatrudnienia. Wiedzą o tym rekruterzy, dlatego dużo lepiej będzie wyglądało, jak napiszesz pełną datę rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia na danym stanowisku. Jak opisać doświadczenia, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy?  Zastosuj dane liczbowe, procentowe, umieść jasne i mierzalne informacje. Zapomnij o ogólnikach, większość kandydatów będzie miała podobne doświadczenia. Szczegółowa informacja tego typu jak: pozyskałem pięciu nowych klientów, jest dla pracodawcy dużo ciekawsza niż ta, w której ogólnikowo napiszesz, że zajmowałeś się pozyskiwaniem nowych klientów. Zainteresuj pracodawcę i opisz jak na przestrzeni lat następował wzrost Twojego doświadczenia poprzez pełnienie kolejnych obowiązków. Polecamy też artykuł na portalu Innpoland.pl –  7 najbardziej niekonwencjonalnych sposobów zdobycia pracy – bardzo ciekawy.

Po trzecie

Twoje umiejętności to po doświadczeniach zawodowych jedna z najważniejszych informacji dla pracodawcy. Opisz swoje umiejętności w ten sposób,  aby pokazać, jak możesz je wykorzystać w pracy. Najbardziej cenne z punktu zawodowego umiejętności umieść w miejscu, gdzie nie umkną uwadze pracodawcy. Szczegółowo i precyzyjnie napisz o swoich umiejętnościach, podobnie jak w przypadku doświadczenia. Pisz, używając konkretnych danych.

Jakie umiejętności warto umieścić w swoim Curriculum Vitae?

Na pewno niezbyt dobrym pomysłem jest umieszczenie w CV wszystkich posiadanych umiejętności. Jeśli  nie będą one miały bezpośredniego związku z przyszłą pracą, to nie wzbudzą one zainteresowania rekrutera. Nadmiar informacji na temat umiejętności wniesie niepotrzebny chaos, w wyniku którego umkną ważniejsze informacje. Jeśli korzystasz z przydatnych narzędzi taki jak kreator CV, to bardzo łatwo zauważysz, że sekcja, w której opisywane są umiejętności, jest zawsze wyraźnie zaznaczona.

Bardzo często jest ona umieszczona z lewej strony dokumentu, aby była jak najbardziej widoczna. Sekcja dotycząca umiejętności nie musi być koniecznie z lewej strony, ważne, aby nie zlewała się z innymi informacjami i nie była dodawana na samym końcu. W swoim CV nie pisz o umiejętnościach miękkich, zamiast nich dodaj wszystkie talenty, które z powodzeniem wykorzystasz w przyszłej pracy. Nie zamieszczaj zbędnych informacji, skoncentruj się tylko na tym, co jest naprawdę ważne z punktu widzenia pracodawcy. Zanim rozpoczniesz pisanie tej sekcji, upewnij się dokładnie jakie są oczekiwania pracodawcy. Przejrzyj również inne ogłoszenia i zobacz, jakie są wymagania wobec kandydatów na to stanowisko. Zawsze dopasuj swoje CV w sekcji umiejętności pod oczekiwania pracodawcy. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV, które będzie odpowiednie na każde stanowisko w danej branży. Dopasowanie wymaganych umiejętności pod konkretną ofertę pracy nie jest czynnością, która zajmie dużo czasu. Efektem takiego działania będzie większa liczba zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Umiejętności można przedstawiać na wiele sposobów. Jeśli korzystasz z takich pomocy jak szablony CV, to znajdziesz w nich ciekawe przykłady na graficzne przedstawienie zdolności.

Po czwarte

Skuteczne CV to takie, które wzbudzi zainteresowanie pracodawcy. Jak więc zainteresować wizualnie i merytorycznie dział HR? Możesz zastosować badanie eyetracking.

Przeczytaj artykuł Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad aby dowiedzieć się więcej zarówno o samym badaniu eyetracking jak i o innych ciekawych sposobach na zwiększenie efektywności CV. Po jego przeczytaniu pracodawca będzie chciał cię zaprosić, bo to, co przeczyta, zaintryguje go i będzie chciał poznać tak interesującego kandydata osobiście. Na temat tego, czy w CV umieszczać swoje zainteresowania jest wiele opinii. Z pewnością ta sekcja może w przypadku kandydatów o podobnych doświadczeniach i umiejętnościach być tą przysłowiową kropką nad i, która da szansę na zatrudnienie. Dlaczego sekcja zainteresowania może być tak istotna? Pracodawcy przychylniejszym okiem będą patrzyli na kandydata, który posiada pasję. Zanim zaczniesz pisać o swoich zainteresowaniach, zastanów się, jakie cechy wymagane są na dane stanowisko. Pomyśl, jakie masz zainteresowania, które będą mogły świadczyć, że jesteś człowiekiem o takich cechach. Przykładów jest bardzo wiele. Jeśli interesujesz się szachami, to zapewne posiadasz zdolności analityczne, gdy Twoją pasją są sporty zespołowe, świadczy to o tym, że potrafisz pracować w zespole i lubisz współzawodnictwo.

Jeśli posiadasz zainteresowania, które z pozoru niczym szczególnym się nie wyróżniają, takie jak na przykład podróże, które wpisuje w swoim CV co drugi kandydat, napisz o nich bardziej szczegółowo. mogą to być podróże po Skandynawii lub kultura krajów nadbałtyckich. Możliwości masz bardzo dużo, napisz o swoich zainteresowaniach w sposób interesujący. Jeśli masz zainteresowania związane z zawodem, który wykonujesz, to również wpisz je do Curriculum Vitae. Sekcja mówiąca o zainteresowaniach nie powinna być zbyt obszerna. Jest to tylko dodatek, dzięki któremu możesz zyskać większą uwagę pracodawcy. Ogranicz się do dwóch, trzech upodobań. Jakich zainteresowań bezpieczniej nie wpisywać do CV? Nie umieszczaj takich, które są związane z religią, polityką, oraz takich, które mogą rodzić negatywne skojarzenia. Ta sekcja jest w głównej mierze, po to, aby przedstawić Cię jako atrakcyjnego kandydata na dane stanowisko.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes