Do obejrzenia! Świetna wystawa HISTORIA. WIZJA. ROZWÓJ

Al. Jerozolimskie 7, tuż przy rondzie de Gaulle’a, samo centrum Warszawy. Budynek centrali Banku Gospodarstwa Krajowego mijał choć raz chyba każdy mieszkaniec stolicy i okolic oraz większość turystów. W najbliższą sobotę, 10 listopada, stanie się sceną wyjątkowego widowiska 3D.

Potężny, wręcz onieśmielający gmach z zewnątrz sprawia wrażenie, jakby czas się w nim zatrzymał. Można by pomyśleć, że urzędnicy obsługują interesantów w zarękawkach*, uzbrojeni w pióra i liczydła, a w skarbcu, niczym u Gringotta, spoczywają stosy złota pilnowane przez smoki. To chyba ostatnie miejsce, które kojarzy się z nowoczesną technologią. Ale nic bardziej mylnego!

W najbliższy weekend cała masa nowinek technicznych nie tylko zawita w progi szacownego budynku, ale też zagości na jego fasadzie. W sobotę o godz. 17.00 rozpocznie się pierwszy pokaz widowiska 3D, które przeniesie nas w przeszłość w absolutnie nowoczesnym stylu.

Multimedialna opowieść zaprezentuje dzieje Banku Gospodarstwa Krajowego – od jego powstania w latach 20. ubiegłego wieku po czasy współczesne – które są nierozerwalnie związane z losami niepodległej Polski. Na elewacji budynku będziemy podziwiać m.in. czołowe postaci naszej niepodległości i najważniejsze inwestycje BGK w II Rzeczpospolitej, które pomogły odbudować polską państwowość. Kolejne pokazy zaplanowano na godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00.

Ta historia, w rozbudowanej wersji, zostanie przedstawiona także w siedzibie banku na wystawie HISTORIA. WIZJA. ROZWÓJ, która tego samego dnia otworzy się dla zwiedzających. Warto się z nią zapoznać, bo jeśli masz więcej niż 12 lat – a zapewne masz – to kiedyś prawdopodobnie odpytają Cię z tego materiału w szkole. Lepiej się do tego przygotować, i to nie zakuwając z podręcznika czy słuchając nudnego wykładu, ale bawiąc się multimediami. W sali operacyjnej** banku coś dla siebie znajdą i tradycjonaliści – czytacze i oglądacze zdjęć, i ci, co wolą klikać czy przewijać, i wreszcie ci, którzy chcą się zanurzyć w wirtualnej rzeczywistości. Tablety, animowane mapy, druk 3D, VR, rozszerzona rzeczywistość… O nudzie nie może być mowy!

Wystawa HISTORIA. WIZJA. ROZWÓJ, którą honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów  Mateusz Morawiecki, będzie czynna aż do końca roku od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00; wstęp na nią jest wolny.

Więcej informacji pod adresem www.bgk.pl/wystawa.

* To takie specjalne ochraniacze na rękawy koszuli, by nie pobrudzić ich atramentem. Czym jest atrament – mimo że żyjemy w erze cyfrowej – chyba nie trzeba tłumaczyć.

** Nie, nie krojono tam chorych – nazwa pochodzi od dokonywanych tam operacji bankowych.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *