Wyślij kartkę do Powstańców Warszawskich i pokaż, że pamiętasz!

Od 1 sierpnia do 2 października, w symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim, każdy, kto zechce napisać kilka słów do uczestników walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię! Rusza trzecia edycja kampanii, dzięki której do Powstańców trafią nie tylko pocztówki, ale również wsparcie finansowe, a uczniowie i nauczyciele z całej Polski zaangażują się w specjalny projekt edukacyjny.

 

Pamięć – edukacja – pomoc – to hasło, które przyświeca tegorocznej edycji kampanii BohaterON – włącz historię! organizowanej przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria, Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów „bohater” i „ON” (ang. włączyć), ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, włączenie ich historii do społecznej świadomości oraz budowanie mostu między pokoleniami. W minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano aż 215 507 kartek i listów. W Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości organizatorzy projektu również liczą na duży odzew.

 

Wiemy, jak wiele radości przyniosły Powstańcom pocztówki i listy wysłane w poprzednich edycjach akcji. Udało nam się połączyć pokolenia. Wierzymy, że w tym wyjątkowym dla naszego kraju roku jeszcze więcej osób włączy się w kampanię i nawiąże kontakt z ludźmi, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Na kartce można pozostawić swój adres do korespondencji oraz numer telefonu. By uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na rewersie pocztówek zamieściliśmy logotyp programu #Moja Niepodległa realizowanego przez IPN, a na naszych materiałach drukowanych wykorzystaliśmy czcionkę Brygada 1918 – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!

 

Prosty gest, który łączy pokolenia

 

Kartkę z życzeniami do uczestnika walk o stolicę – drogą tradycyjną lub przez Internet – może wysłać każdy, niezależnie od wieku. Ma na to czas od 1 sierpnia do 2 października – dnia, w którym przed 74 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie.

 

Bezpłatne papierowe kartki można odebrać na wszystkich stacjach paliw PKN ORLEN, we wszystkich placówkach Poczty Polskiej, w kolekturach LOTTO, samolotach LOT na rejsach średnio- i długodystansowych, wybranych biurach sprzedaży i LOT Travel oraz check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie, pociągach POLREGIO, Biurach Obsługi Klienta Polskiej Grupy Energetycznej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Wystarczy w jednym z tych miejsc poprosić o pocztówkę, napisać kilka słów od siebie i wysłać na podany na niej adres lub pozostawić bezpłatnie w wyznaczonych punktach.

 

Mapa punktów dystrybucji pocztówek znajduje się na stronie internetowej: www.bohaterON.pl. Za  pośrednictwem witryny można również bezpłatnie wysłać kartkę online. Elektroniczna pocztówka pomieści 25 słów – tyle, ile używano w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego.  Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do adresatów.

 

Wzorem lat ubiegłych biało-czerwone kartki własnoręcznie wykonają mali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych z całej Polski. To właśnie warsztaty plastyczne w tych placówkach, realizowane w ramach projektu „Kartka dla Powstańca”, stały się dwa lata temu inspiracją dla stworzenia akcji BohaterON.

 

Miłość i przyjaźń w imię Ojczyzny

 

Od początku realizacji akcji jej komunikacja opiera się na motywie popularnego serialu Telewizji Polskiej „Czas honoru”. Aktorzy grający główne role w tej produkcji – Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny – i w tym roku zostali ambasadorami kampanii, biorąc udział w nowym spocie telewizyjnym i radiowym. Obok aktorów w materiale wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego: Pani Hanna Stadnik, ps. „Hanka” i Pan Jakub Nowakowski, ps. „Tomek”.

 

Kontynuujemy rozpoczętą dwa lata temu narrację, ale w tegorocznym spocie zwracamy uwagę na inne sytuacje i emocje. Pokazujemy, że ludzie walczący o wolność Polski w imię Ojczyzny nie tylko poświęcali życie, ale również  miłość i przyjaźń. Dlatego – choć sami nie czują się bohaterami – takimi są właśnie dla nas. Do udziału w spocie zaprosiliśmy prawdziwych Powstańców Warszawskich, by pokazać, że wciąż są wśród nas, możemy ich poznać oraz pokazać im, że pamiętamy o tym, co dla nas zrobili  – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

 

Niestandardowe podejście do nauczania historii

 

Obok podtrzymywania pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego ważną część kampanii stanowi edukacja historyczna. Na stronie www.bohaterON.pl zamieszczono zdjęcia i biogramy Powstańców – zainteresowane akcją osoby mogą poznać losy bohaterów i zdecydować, do kogo zaadresują kartkę z życzeniami. W ubiegłorocznej edycji akcji aż co trzecia pocztówka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o Warszawę.

 

Walor edukacyjny ma również ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Na przełomie września i października w każdym województwie odbędzie się spotkanie, podczas którego pedagodzy poznają niestandardowe metody pracy z młodzieżą oraz dowiedzą się, jak rozmawiać ze świadkami historii i jak wykorzystywać historię mówioną w pracy z uczniami. Rekrutacja do projektu rusza 1 sierpnia.

 

W tym roku nasze działania edukacyjne zyskały zaufanie Ministerstwa Obrony Narodowej i dofinansowanie w ramach programu „WDZIĘCZNI BOHATEROM”, dzięki czemu możemy zrealizować nasz projekt w jeszcze szerszym zakresie. Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół ponadpodstawowych, udział w projekcie i szkoleniu jest bezpłatny – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

 

Po seminariach nauczyciele zrealizują wraz z uczniami specjalne miniprojekty historyczne angażujące nie tylko społeczność szkolną, ale i lokalną. Mogą to być wydarzenia, gry, wystawy, filmy czy lekcje – wszystko zależy od kreatywności młodzieży. Trzy najbardziej zaangażowane w promocję treści historycznych grupy otrzymają nagrody. Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone pod koniec roku, podczas uroczystej gali.

 

Pomoc dla Bohaterów

 

Tegoroczna edycja akcji to już nie tylko pamięć i edukacja, ale również pomoc bezpośrednia oraz rozwój wolontariatu.

 

Realizując kampanię, nawiązaliśmy wiele relacji z uczestnikami walk o stolicę. To nierzadko osoby samotne, żyjące w skromnych warunkach. Oprócz dowodów naszej pamięci o ich poświęceniu dla kraju potrzebują pomocy i wsparcia. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań w ramach kampanii, a w liście wysyłanym do Powstańców wraz z pocztówkami z II edycji akcji zawarliśmy informację o tym, że jesteśmy do ich dyspozycji i zrobimy wszystko, by pomóc w realizacji ich potrzeb. Obecnie koordynujemy pomoc medyczną, opłacamy i dostarczamy obiady, remontujemy mieszkania, kupujemy niezbędny sprzęt medyczny, a także organizujemy zbiórki pieniężne na indywidualne cele – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

 

KAMPANIA BOHATERON – WŁĄCZ HISTORIĘ! W LICZBACH

  • 215 507 kartek i listów wysłanych do Powstańców Warszawskich przez Polaków z kraju i zagranicy;
  • co trzecia kartka w II edycji kampanii zaadresowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę;
  • 29 416 kartek wysłanych online przez stronę www.bohateron.pl (II edycja);
  • ponad 28 mln osób, które zetknęły się z materiałami kampanii;
  • 178 szkół uczestniczących w działaniach edukacyjnych realizowanych w ramach kampanii;
  • 14 814 uczniów objętych projektem;
  • Prawie 200 oryginalnych miniprojektów realizowanych w szkołach;
  • ponad 1000 osób, które wykonały sobie zdjęcie z kartką BohaterON na znak pamięci o Powstańcach Warszawskich, m.in. Adam Małysz, Martyna Wojciechowska, Adam Andrzej Ostrowski, Mateusz Damięcki i Borys Szyc.

 

Więcej informacji o kampanii oraz punkty dystrybucji kartek są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

Link do spotu telewizyjnego: https://youtu.be/Qc0_ALQUPlk

Link do materiałów prasowych: www.bohateron.pl/media

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *