Wyprawa licealistów do Chile, by promować Polskę

W roku setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych Polska – Chile, licealiści z CXXII LO im. Domeyki w Warszawie oraz studenci amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego wyruszyli w daleką podróż do Ameryki Południowej, by promować Polskę, swoich bohaterów oraz przeprowadzić serię pokazów pełnometrażowego filmu fabularnego „Skarb Domeyki” ich autorstwa.

Ponadto spotykać się będą ze swoimi rówieśnikami z chilijskich szkół i uniwersytetów. Etap Ameryka Południowa potrwa ponad trzy tygodnie – zakończenie 11 września.

 

Patronami wyprawy są dwaj wybitni, lecz nieznani, polscy podróżnicy:

  • Ignacy Domeyko – polski geolog, obrońca praw ludności autochtonicznej, nauczyciel w Liceo Cordovez, reformator szkolnictwa i górnictwa w Chile
  • Władysław Wagner – harcerz i żeglarz, pierwszy Polak, który opłynął świat pod żaglami, jeszcze przed II Wojną Światową oraz był prekursorem rozwoju Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Przemierzając Chile pokonają oni ponad 5 tys. km, zatrzymując się m. in. w Santiago de Chile, Punta Arenas, Valparaiso, La Serenie, Coquimbo, czy Antofagaście.

Głównymi wydarzeniami Etapu będą oficjalna chilijska premiera filmu „Skarb Domeyki” w domu I. Domeyki w Santiago oraz pokazy specjalne m. in. w teatrze w Liceo Cordovez w La Serenie. Na wydarzenia zaproszeni zostaną przedstawiciele władz oraz rodzina uczonego. Bardzo prawdopodobna jest emisja filmu na antenie chilijskich stacji telewizyjnych. 

 

Film „Skarb Domeyki”

Jest produkcją realizowaną przez trzy lata przez młodzież zrzeszoną w Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Wraz z dwójką studentów (w rolach: Kamil Wodka oraz Sylwia Skrzypczak – absolwenci szkół filmowych) widz podróżuje po miejscach związanych z życiem Ignacego Domeyki. Produkcja była realizowana w Chile i w Polsce, na Litwie oraz we Francji. Obraz wzbogacony jest o flashbacki historyczne, które dzięki wykorzystaniu techniki green screena oraz charakteryzacji przenoszą widza do dziewiętnastego wieku. Co warte podkreślenia – średnia wieku ekipy filmowej wynosiła jedynie 17 lat. Film powstał dzięki zaangażowaniu setek osób oraz kilkudziesięciu partnerów.

„Wyprawą chcemy promować także niekonwencjonalne podróże poza utartymi szlakami. Pragniemy udowodnić, że młodzież ma moc działania i może dokonywać potencjalnie niemożliwego – pomimo braku ogromnych funduszy.” ~Marcin Grochowski, koordynator wyprawy

Etap Ameryka Południowa jest częścią projektu Etapowej Wyprawy Dookoła Świata, która podzielona została na 7 epizodów, by móc rozłożyć ją w czasie, ułatwić logistykę, zwiększyć rotację uczestników oraz zminimalizować jednorazowe koszty. W ramach nich wolontariusze przemierzą ponad 120 tys. km, odwiedzając ponad 30 miast w ponad 10 krajach na 4 kontynentach.

Do tej pory odbyły się dwa etapy – Etap Ameryka Północna oraz Etap specjalny Rejs Niepodległości. Oprócz Etapu Ameryka Południowa, na lata 2019 – 2021 planowane są także kolejne odsłony: Etap Europa Środkowo – Wschodnia, Etap Europa Zachodnia, Etap Australia i Oceania oraz Etap Karaiby.

Wyprawa odbywa się w ramach Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo, która organizowana jest przez CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. W całości organizowana jest przez młodzież. Dyrekcja szkoły pełni funkcję wyłącznie kontrolną i ostatecznie zatwierdzającą. Dzięki temu młodzież uczy się na własnych błędach, rozwija pasję oraz zdobywa doświadczenia poprzez działanie i podczas podróży, do miejsc które wcześniej znali jedynie ze zdjęć.

Zapraszamy do zapoznania się ze zwiastunem Kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=-f7YPfsMnXU oraz stroną internetową: www.domeyko-wagner.org

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *