Jak wyjechać na studia do Danii?

Michał Kiedrowicz studiuje w Business Academy Aarhus, która znana jest z tego, że stara się realnie przygotować studentów do przyszłej pracy. Jego pierwszym kierunkiem był marketing management, aktualnie jest studentem top upa – kierunku, który dotyczy międzynarodowej sprzedaży i marketingu.  Co możesz zrobić, by dołączyć do Michała? Michał Ci podpowiada:

  • Zanim odpowiem na twoje pytania odnośnie zasad studiowania w Danii, dowiedz się, że w tym kraju są dwa typy licencjatu: 3-letnie studia (identyczne jak w Polsce) i te podzielone na dwa dyplomy – AP degree (trwają dwa lata, z czego ostatnie pół roku to obowiązkowy staż) i Bachelor Top Up (trwają 1,5 roku, ostatni semestr to też obowiązkowy staż). Ja zdecydowałem się na drugi typ studiowania, bo chcę odbyć więcej praktyk i zyskać nowe doświadczenie.
  • Język duński nie jest potrzebny, aby studiować czy pracować w Danii, ale mimo to radzę spróbować się go nauczyć. Po pierwsze, Lærdansk oferuje bezpłatne kursy języka duńskiego. Po drugie, dodatkowe kwalifikacje mogą ci pomóc, gdy będziesz szukać pracy.

Co było niezbędne do aplikacji?

  • Jeśli decydujesz się aplikować bez pomocy pośredników, to zazwyczaj uczelnie wymagają certyfikatu potwierdzającego znajomość angielskiego.
  • Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalistów, wystarczy internetowy test, który sprawdza twoje umiejętności językowe – jego wynik znasz natychmiast.
  • Uczulam, że skany świadectw z liceum są potrzebne. Jeśli jesteś w trzeciej klasie i nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły, wtedy wystarczy spis ocen z półrocza przygotowany przez wychowawcę, bądź dyrekcję szkoły. Jeśli zdecydujesz się na kierunek ekonomiczny jak ja, wtedy potrzebujesz dokument od dyrekcji, który będzie zawierał liczbę godzin matematyki z trzech lat. Nie bój się, to tylko liczba godzin a nie spis ocen!

 

Na co zwracać uwagę w rekrutacji?

Zazwyczaj duńskie uczelnie wymagają listu motywacyjnego i opinii nauczyciela na twój temat. Pozwala to komisji rekrutacyjnej lepiej ciebie poznać. To bardzo ważny element aplikacji. Duńczycy lubią, gdy młodzież się udziela w wielu dziedzinach, dlatego wolontariat, konkursy są mile widziane. Warto pisać o zainteresowaniach, ponieważ będziesz zapytany o nie w trakcie internetowej rozmowy, która odbędzie się, gdy wyślesz wszystkie dokumenty rekrutacyjne.
A jak wyglądają studia? I co czeka w trakcie sesji? Tego dowiesz się z nowego numeru „Cogito”

okladka cogito_05-2017 w04.indd

 

Ten numer możesz też kupić na www.edukram.pl 

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *