politechnika

Jak wyglądała rekrutacja na najlepsze uczelnie śląskie?

Prawo, psychologia, informatyka, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość oraz stomatologia i medycyna – znalazły się wśród najpopularniejszych kierunków studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich, wybieranych przez tegorocznych maturzystów w woj. śląskim.

Największe uczelnie publiczne regionu – Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny – podsumowały pierwszą turę rekrutacji.

 

Uniwersytet Śląski

Najwięcej maturzystów wybrało: prawo (ponad 1,2 tys. osób) i psychologię (1,1 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowały się: pedagogika, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, informatyka, administracja oraz filologia angielska specjalność: język biznesu.

 

Z kolei pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce plasują się kierunki: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (statystycznie blisko 14 osób na miejsce) i reżyseria (ponad 9). Sporą konkurencję mieli też kandydaci na psychologię oraz filologię angielską w specjalnościach: kultura-media-translacja, tłumaczeniowej z językiem japońskim, język biznesu oraz tłumaczeniowej z językiem chińskim.

 

Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach

Od lat w czołówce najpopularniejszych kierunków znajdują się: informatyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki (820 kandydatów), automatyka i robotyka, budownictwo, architektura oraz transport.

 

Na informatykę przypada najwięcej, bo blisko 4 kandydatów na jedno miejsce. Nieco mniej chętnych na jedno miejsce zgłasza się na kierunki: architektura, filologia (język angielski) w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych, a także architektura wnętrz oraz automatyka i robotyka.

Dotąd łączna liczba kandydatów na studia na Politechnice Śląskiej to ponad 7 tys. osób.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Z kolei dotąd studiami I stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zainteresowanych jest blisko 3,3 tys. osób na 1,7 tys. miejsc. Tam od lat najbardziej obleganym kierunkiem są finanse i rachunkowość (1 tys. kandydatów; statystycznie 2,67 osoby na jedno miejsce).

 

Najtrudniej jednak dostać się tam na kierunek logistyka (studia o tytule zawodowym inżyniera), gdzie o jedno miejsce konkuruje ponad 5 kandydatów.

Duże zainteresowanie UE odnotował także na informatyce, logistyce licencjackiej oraz na międzynarodowych stosunkach gospodarczych na Wydziale Zarządzania. Na te ostatnie, a także na kierunek przedsiębiorczość i finanse, liczba chętnych wzrosła o ponad 50 proc.

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Na studiach I stopnia i jednolitych studiach magisterskich przygotował dla maturzystów ponad 2,2 tys. miejsc.

Pod względem liczby kandydatów na miejsce na pierwszym miejscu znalazł się kierunek lekarsko-dentystyczny, na którym o jedno miejsce ubiegało się 15,7 kandydata (1856 kandydatów). Za nim uplasowały się: medycyna – 5,6 kandydata na miejsce i 3743 zgłoszeń; farmacja – 4,5 osoby na jedno miejsce i 882 kandydatów; biotechnologia – 3,9 kandydata na miejsce i 235 chętnych; fizjoterapia – 3,5 kandydata na miejsce przy 704 chętnych; położnictwo – 2,6 kandydata na miejsce i 390 zgłoszeń; w poszukiwanym na rynku zawodzie pielęgniarki widziało się 480 osób, a o jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się 2,18 kandydata.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *