Wiemy, kto wygrał Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie!

Tomasz Żelezik z Publicznego LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu to zwycięzca ósmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. W nagrodę otrzymał Indeks WSPiA oraz możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym na kilku renomowanych wydziałach Prawa w Polsce. Zwycięzca Olimpiady w drodze na podium pokonał ponad 3500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

Finał, czyli III Etap (centralny) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbył się w środę 19 kwietnia 2017 r. w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Punktualnie o godzinie 10:00 – trzydziestu trzech uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski – przystąpiło do testu wielokrotnego wyboru. 11 najlepszych zakwalifikowało się do części ustnej, w której odpowiadali na pytania Komisji Centralnej złożonej z profesorów i doktorów – wykładowców WSPiA – zajmujących się różnymi dziedzinami prawa. Komisji Przewodniczył prof. Andrzej Witkowski.

olimpiada-wspia-8

Statuetkę złotej „Sowy” oraz Indeks WSPiA i zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych wygrał Tomasz Żelezik z Publicznego LO Nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu. Drugie miejsce przypadło – ubiegłorocznej zwyciężczyni Olimpiady – Aleksandrze Kochman z Zespołu Szkół Nr 14 we Wrocławiu, która otrzymała możliwość bezpłatnego studiowania i zakwaterowanie w domu studenckim WSPiA oraz statuetkę srebrnej „Sowy”. Trzecie i czwarte miejsce zdobyli: Grzegorz Paciecha z III LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Krzysztof Woźniak z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. W nagrodę otrzymali możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Taką samą nagrodę za zajęcie piątego miejsca zdobył jedyny finalista z Podkarpacia, czyli Marcin Partyka z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.

olimpiada-wspia-6

Dodatkowo finaliści oraz laureaci Olimpiady mają możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

 

Nagrody najlepszym uczniom z całej Polski wręczyli prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz prof. Andrzej Witkowski, Przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady.

 

– Gratuluję wszystkim uczestnikom Finału – mówił podczas wręczenia nagród prof. Jerzy Posłuszny. – Dzisiaj pokazaliście, że Wasza wiedza jest na bardzo wysokim poziomie. Co roku, kiedy przygotowujemy Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie podnosimy poprzeczkę wymagań. W ósmej edycji jest ona ustawiona już bardzo wysoko. Mimo to 33 uczestników finału, a w szczególności 10 finalistów doskonale poradziła sobie z dość trudną tematyką związaną z Państwem i Prawem. Chce także pogratulować rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniu uczniów do Olimpiady. Ich wkład w rozwój młodych ludzi jest nieoceniony – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.

olimpiada-wspia-9

Rektor WSPiA dodał, że cieszy się, iż dzięki Olimpiadzie jej uczestnicy mogą rozpocząć wymarzone studia prawnicze. – Myślę, że doskonale poradzicie sobie na tych studiach. Wiedza, którą zdobyliście przygotowując się do Olimpiady, obejmował bardzo wiele zagadnień z różnych dziedzin prawa. Śmiało można powiedzieć, że jesteście elitą przyszłych prawników – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

 

Warto zaznaczyć, że drugie miejsce w tym roku zajęła zwyciężczyni poprzedniej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Jak tłumaczy Aleksandra Kochman z Wrocławia, wystartowała w Olimpiadzie kolejny raz, aby sprawdzić poziom swojej wiedzy. – Przyjechałam do Rzeszowa spokojna i nie nastawiałam się na ostrą walkę. Stwierdziłam, że od ubiegłego roku moja wiedza jest bogatsza i na wyższym poziomie. Poprzeczka faktycznie ustawiona jest wyżej niż w poprzedniej edycji, ale ja lubię takie wyzwania. Dziś nie udało się wygrać, ale drugie miejsce także bardzo cieszy – mówi Aleksandra Kochman.

 

Według uczennicy Zespołu Szkół Nr 14 we Wrocławiu udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie utwierdził ją w tym, że chce zajmować się prawem. – Mam sprecyzowane plany. Chce zajmować się prawem międzynarodowym. Liczę również na to, że uda mi się wyjechać na staż do Strasburga. Jeszcze nie wiem, w jakim mieści i na jakiej Uczelni będę studiować. Jednak jak widzę kampus WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i kadrę naukową Uczelni to zastanawiam się także nad studiami w Rzeszowie – tłumaczy Aleksandra Kochman.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie odbywa się już po raz ósmy. Jej organizatorem jest WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa pod patronatem Ministra Sprawiedliwości i magazynu „Perspektywy”. Przez lata Olimpiada na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich konkursów sprawdzających wiedzę uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób chcących rozpocząć studia na kierunku prawo. W tym roku udział do I Etapu Olimpiady zgłosiło prawie 3500 osób z 340 szkół. Jest to o prawie 500 uczniów i ponad 60 szkół więcej niż w ubiegłym roku. Olimpiada jest także pierwszym w Polsce konkursem wiedzy obejmującym tematykę z zakresu prawa i państwa. O jej randze świadczy patronat Ministra Sprawiedliwości.

 

Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

Przygotowując się do Olimpiady, uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *