Warunki finansowania studiów w UK – ważne info dla Polaków

Osoby planujące studia w Wielkiej Brytanii mogą odetchnąć z ulgą. Rząd Wielkiej Brytanii utrzymał dotychczasowe warunki finansowania dla europejskich studentów rozpoczynających studia w 2020/21 roku. 

Brak jednoznacznej decyzji dotyczącej daty i warunków Brexitu spędzał sen z oczu Europejczykom, w tym wielu Polakom planującym studia w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy powinni opuścić UE najpóźniej do 31 października 2019 roku. Wciąż brak było oficjalnej informacji czy i jak zmienią się warunki dla studentów z Unii Europejskiej.

Warunki finansowania – bez zmian

Chris Skidmore, minister ds. uniwersytetów, zapowiedział, że dla studentów z Unii Europejskiej rozpoczynających naukę w roku akademickim 2020/21 warunki finansowania studiów pozostają bez zmian. Przyszli studenci mają zagwarantowane wsparcie finansowe od Student Finance England na cały okres studiów licencjackich. Mogą ubiegać się również o pożyczki na preferencyjnych warunkach na tych samych zasadach, co studenci z lat ubiegłych.
– To bardzo dobra informacja dla Polaków, którzy chętnie wybierają brytyjskie uczelnie z uwagi na wysoki poziom studiów, wykładowy język angielski i dogodne warunki pożyczek. Spłata kredytu zaczyna się rok po studiach, rozłożona jest na 30 lat i dostosowana do aktualnych zarobków absolwenta, nawet jeśli wróci po studiach do swojego kraju – wyjaśnia Emilia Łosiewicz, Head of Growth w Elab Education Laboratory, firmie doradztwa edukacyjnego. – O stale rosnącym zainteresowaniu studiami w Wielkiej Brytanii świadczy fakt, że w ciągu czterech lat liczba Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii wzrosła o 45 proc. Nawet wizja Brexitu nie zniechęciła naszych podopiecznych do składania tam aplikacji – dodaje przedstawicielka Elab Education Laboratory.
Nie zmienia się również wysokość czesnego, która wynosi 9250 funtów rocznie, za wyjątkiem Szkocji, gdzie studia są za darmo. Również osoby rozpoczynające studia w Szkocji w 2020 roku mają gwarancję niezmiennych warunków na kolejne 4 lata.

Zgodnie z założeniami The International Education Strategy…

…osoby, które ukończą studia po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, otrzymują gwarancję możliwości pozostania w kraju przez sześć miesięcy od ukończenia studiów licencjackich i magisterskich lub przez rok, jeśli są absolwentami studiów doktoranckich.  Studenci z Unii Europejskiej mogą także liczyć na wsparcie ze strony uczelni podczas poszukiwania pracy czy przedłużenia wizy.
Na studia licencjackie w roku akademickim 2019/2020 w Wielkiej Brytanii aplikowało 37 tys. studentów z Unii Europejskiej, 1,9 proc. więcej niż rok wcześniej.
Autor: Marek Ścibior
fot. Pixabay.com
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *