– Na początku studiów miałam wiele wątpliwości, czy biotechnologia to dobry wybór. Jednak po dwóch latach odczuwam satysfakcję, że mogę się kształcić w tym kierunku. Chodząc na zajęcia zdałam sobie sprawę z faktu, jak bardzo przyszłościowa jest ta dziedzina nauki i jak szerokie perspektywy rozwoju stawia przede mną – zapewnia Oliwia Trzonkowska, studentka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

– Biotechnologia to nauka z przyszłością i szerokimi perspektywami. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że w krajach o gospodarce na niższym stopniu rozwoju często brakuje środków na badania i przemysł biotechnologiczny. W związku z tym pracę łatwiej jest znaleźć w takich krajach jak Niemcy czy Dania – dodaje Bartłomiej, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Innego zdania jest Magda, studentka Politechniki Wrocławskiej: – Możliwości, jakie daje różnorodność kierunku są nieograniczone: od projektowania procesów przemysłowych przez modyfikacje genetyczne po nanocząstki. Po studiach, mając pomysł na biznes (zakres może być szeroki, gdyż można coś ulepszać i modyfikować np. GMO), istnieje możliwość założenia własnej firmy.

 

 

Praca nie tylko w laboratorium

Oprócz pracy naukowej istnieje szansa zdobycia zatrudnienia w zakładach przemysłowych, w przemyśle mleczarskim, farmaceutycznym, piwowarskim. Oczywiście, innymi miejscami mogą być przykładowo: laboratoria analityczne, laboratoria kryminologiczne, placówki sanepidu czy też oczyszczalnie ścieków. – W zależności od specjalizacji czeka nas praca w innym rodzaju laboratorium. Niektórzy po ukończeniu studiów znajdą pracę w laboratoriach kontroli jakości, inni w laboratoriach instytutów naukowych czy na uczelniach wyższych, gdzie będą się wcielać w rolę typowych naukowców – podsumowuje Bartłomiej, student SGGW.

 

Rady studentów dla licealistów

Ania Wróblewska, Politechnika Białostocka, III rok

Nie przejmuj się ogromem wiedzy, jaką będziesz przyswajać. Jeżeli będzie ci zależało i włożysz w studia dużo pracy, to poradzisz. Wybierz ten kierunek w sposób przemyślany. Zastanów się, czy widzisz siebie w tych miejscach, które otwiera przed tobą ukończenie biotechnologii.

Oliwia Trzonkowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, III rok

– W programie studiów jest dużo zajęć praktycznych. Wykonując przeróżne zadania, niejednokrotnie musimy używać wielu odczynników. Trzeba bardzo uważać!

Bartłomiej Szleszyński, SGGW, V rok

Ucz się systematycznie i nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę. Większość egzaminów to typowe „pamięciówki” i trzeba poświęcić trochę czasu żeby się dobrze do nich przygotować i nie mieć później problemów z zaliczeniem.

 

Co zdawać na maturze
Uczelnia Przedmioty rekrutacyjne
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Do wyboru 3 przedmioty: biologia, chemia, fizyka i astronomia, język obcy nowożytny, matematyka

 

 

Politechnika Warszawska Matematyka, język obcy, jeden przedmiot: fizyka, chemia, informatyka, biologia,
Uniwersytet Szczeciński Jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia,

jeden przedmiot do wyboru: fizyka i astronomia, matematyka, geografia, informatyka

oraz jeden przedmiot do wyboru: język polski, język obcy nowożytny , wiedza o społeczeństwie.

Uniwersytet Gdański Język angielski, dwa przedmioty z listy: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka.
Uniwersytet Wrocławski Język angielski, jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, fizyka.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie Dwa przedmioty do wyboru: biologia, chemia, matematyka.

 

 

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Biologia oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, chemia, fizyka.

 

 

ZANIM WYBIERZESZ

W szkole średniej skup się na nauce biologii, chemii, fizyki i matematyki. Na studiach nikt nie ma taryfy ulgowej. Prowadzący nie będą czekać cierpliwie aż uzupełnimy braki, by móc uczestniczyć w zajęciach. Elementy matematyki całki, pochodne, różniczki, jednak zazwyczaj są w prostej postaci.

 

 Tekst: Paulina Glińska