Testuj się z kompetencji zawodowych

Kwestionariusze zainteresowań zawodowych (KZZ) to narzędzie diagnostyczne, z którego korzystają psycholodzy, doradcy zawodowi, by zbadać zainteresowania zawodowe. Spotkasz się z nimi w poradni zawodowej, u pedagoga szkolnego.

Większość testów kompetencyjnych opiera się na pytaniach testowych lub opisujących codzienne zachowania, w których oceniasz siebie samego na pięciostopniowej skali.

W teście preferencji zawodowych są zaś stwierdzenia, do których musisz się ustosunkować, np. czy lubisz na własny użytek analizować otaczającą rzeczywistość, czy masz wzorowy porządek w dokumentach…

 

Pytania z testów kompetencji zawodowych

 

Czy chciałbyś mieć pracę, w której kierujesz, kontrolujesz i planujesz działanie innych ludzi?
Czy bezinteresownie pomagasz innym?
Czy lubisz mieć wiele spraw „na głowie”?
Czy lubisz konstruować i naprawiać różne rzeczy?
Czy chciałbyś wykonywać pracę, polegającą na pytaniu ludzi o ich opinie w sprawach różnych rzeczy lub wydarzeń?
Czy rozwiązując problemy chciałbyś zawsze opierać się na niepodważalnych faktach?
Czy lubisz grę w szachy i inne gry, wymagające logicznego myślenia?
Czy pełniłeś rolę lidera w klubie, zespole lub organizacji?
Czy chciałbyś opiekować się ludźmi, którzy są chorzy, albo mają jakieś problemy życiowe?

 

 

Typy zawodowe według Hollanda

Jedną z najpopularniejszych teorii dotyczących rozwoju zawodowego jest teoria Hollanda, która zakłada, że preferencje zawodowe są kształtowane w relacji do środowisk zawodowych. Zgodnie z tą teorią wyróżnia się:

 

Typ realistyczny

Uzyskuje dobre wyniki w pracy precyzyjnej, jest uzdolniony manualnie. Może mieć problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Odnajdzie się w zawodach typu: technik, mechanik, rolnik.

 

Typ konwencjonalny

Jest dobrze zorganizowany, sprawdza się w wykonywaniu określonych zadań. Idealne profesje dla niego to: notariusz, radca prawny, rzeczoznawca, statystyk, syndyk, urzędnik biurowy, technik BHP.

 

Typ przedsiębiorczy

Lubi kierować innymi ludźmi, potrafi przekonywać innych do własnych celów. Energiczny i pewny siebie. Powinien zastanowić się nad prawem, handlem, dyplomacją lub marketingiem.

 

Typ społeczny

Lubi uczyć, potrafi udzielić wsparcia. Może być fizykoterapeutą, bibliotekarzem, lekarzem, psychologiem, policjantem, ratownikiem czy trenerem.

 

Typ artystyczny

Jest twórczy, kreatywny, wrażliwy na artyzm. Typowe dla niego zawody to: aktor, architekt, dekorator wnętrz, fotograf, ilustrator, malarz, muzyk, pisarz, projektant mody.

 

Typ badawczy

Nakręca go wyjaśnianie różnych zjawisk. Dla niego są zawody: antropolog, archeolog, biolog, chemik, filozof, farmaceuta, historyk, programista, politolog, statystyk, socjolog.

 

Więcej o testach kompetencji w tym numerze Cogito, który jest też dostępny z darmową dostawą tutaj http://bit.ly/2BGbrrV

okladka cogito_12-2017.indd

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *