Telemedycyna – nowe studia na Uniwersytecie Gdańskim
Telemedycyna, dzięki której możemy zdalnie, bez wychodzenia z domu, uzyskać poradę lekarską, receptę, zwolnienie, czy wykonać niektóre badania diagnostyczne, to wygodne, a czasem jedyne rozwiązanie, pozwalające na kontakt pacjenta ze służbą zdrowia. To, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie usług medycznych świadczonych z wykorzystaniem nowoczesnych, mobilnych technologii, pokazały wydarzenia związane z pandemią koronawirusa. Są to jednak usługi, które wymagają nie tylko odpowiednio wykształconych lekarzy oraz informatyków, ale także menadżerów, którzy sprawnie zarządzają całym procesem.
Nowe studia
„Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology” – to unikalny, interdyscyplinarny i jedyny kierunek w Polsce, który łączy spojrzenie ekonomiczne, prawne i techniczne. Jest to kierunek studiów o profilu praktycznym, prowadzony wspólnie przez Wydział Ekonomiczny oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Są to studia II stopnia, prowadzone w systemie niestacjonarnym, kierowane do osób, które posiadają wykształcenie związane m.in. z biologią, biotechnologią, chemią, ekonomią, prawem, administracją, a także z obszaru medycyny, farmacji, pielęgniarstwa, fizjoterapii czy rehabilitacji, planujących prowadzić działalność gospodarczą z udziałem atrakcyjnej oferty usług, w tym zdalnych. To studia kierowane również do kadry zarządzającej lub administracyjnej, podmiotów sektora ochrony zdrowia, instytucji ubezpieczeniowych i samorządowych zajmujących się ochroną zdrowia oraz osób prowadzących działalność w obszarze związanym ze świadczeniem usług medycznych.
„Telemedycyna…” na Uniwersytecie Gdańskim przygotuje przyszłych absolwentów do podjęcia pracy w różnych sektorach rynku usług ochrony zdrowia. Zdobyte w trakcie studiów wiedza i kompetencje umożliwiają założenie własnej działalności gospodarczej, pełnienie funkcji menedżerskich lub zatrudnienie w instytucjach ochrony zdrowia.
Przykładowe stanowiska pracy to m.in.:
- menedżer ds. telemedycyny,
- specjalista ds. wdrażania systemów telemedycznych,
- specjalista ds. konsultacji telekardiologicznych,
- specjalista ds. organizacji konsultacji zdalnych,
- analityk rynku medycznego,
- kierownik jednostki medycznej,
- specjalista ds. usług telemedycznych,
- specjalista ds. obsługi pacjenta,
- audytor podmiotów ochrony zdrowia,
- koordynator ds. bezpieczeństwa danych,
- kontroler finansowy w placówce medycznej,
- ekspert ds. telemedycyny w ubezpieczeniach zdrowotnych,
- kierownik projektu.
Co mówi wykładowca?
Dr Magdalena Markiewicz Prodziekan Wydziału Ekonomicznego ds. rozwoju i współpracy z biznesem wyjaśnia:
– Możliwość wykorzystania aplikacji oraz urządzeń ułatwiających monitorowanie stanu zdrowia jest coraz powszechniejsza, a wiele jednostek kontaktuje się z Uniwersytetem Gdańskim z propozycjami współpracy. Są to jednostki służby zdrowia, ale także instytucje oraz przedsiębiorstwa, zainteresowane pierwszym w Polsce kierunkiem przygotowującym kompleksowo do wprowadzania działań telemedycznych, co potwierdza pozytywne perspektywy zatrudniania. Trzeba podkreślić, że jest to kierunek o charakterze praktycznym, odpowiadający na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku pracy w zakresie usług telemedycznych. Jestem przekonana, że połączenie aspektów ekonomicznych, prawnych i technicznych sprawia, że absolwenci będą gotowi do pracy i zarządzania podmiotami ochrony zdrowia, wdrażającymi najnowsze rozwiązania organizacyjne i techniczne.
Kierunek jest realizowany w ramach projektu „PROgram Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (ProUG)” i dofinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Opis kierunku, warunki rekrutacji terminy na stronie: https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20202021/telemedycyna_i_projekty_w_ochronie_zdrowia_health_care_technology-niestacjonarne_-_zaoczne-ii_stopnia
fot. Stokkete/Shutterstock.com
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!