#sprawdzobecnosc – dołącz do akcji! Rzuć wyzwanie izolacji! 

Wystartowała ogólnopolska akcja #sprawdzobecnosc, prowadzona przez Fundację EFC. Jej celem jest dotarcie do młodzieży, z którą od dawna nie ma kontaktu, albo przestała być aktywna na swoich profilach społecznościowych. 

Doświadczenie izolacji, zdalnego nauczania i pracy jest wyzwaniem dla wszystkich. Różnie sobie z nim radzimy. Czas pokazał, że część młodych ludzi wypadła z systemu. Część od początku kwarantanny nie zalogowała się wcale. Część jest zalogowana, ale od dwóch miesięcy nikt nie miał z nimi kontaktu. Niby są online, ale życiowo i towarzysko – offline. Czasem powodem jest zwykła nieśmiałość, która jeszcze bardziej niż w realu wyrzuca poza grupę. Kryzys związany z pandemią zachwiał bezpieczeństwem materialnym i emocjonalnym całych rodzin. Nasila się poczucie samotności, lęku, pojawia się depresja czy przemoc. A izolacja sprawia, że trudniej zauważyć, że ktoś może potrzebować naszego zainteresowania albo pomocy. 

Szacuje się, że kilkanaście tysięcy uczniów mogło wypaść z sytemu zdalnego nauczania. 

#sprawdzobecnosc to akcja, w której każdy może wziąć udział. Wystarczy przejrzeć swoją listę znajomych i zadzwonić, napisać, nagrać wiadomość i przesłać ją do osoby, której od dawana się nie widziało – nawiązać kontakt. To tylko trzy proste kroki: 

Rozejrzyj się. Pomyśl, z kim ze swojej klasy, grupy przyjaciół, znajomych na TikToku, Facebooku czy Instagramie od dawna nie miałeś kontaktu. 

Sprawdź obecność. Jeżeli zauważysz czyjąś nieobecność – po prostu zadzwoń, napisz, zainteresuj się. Bądź uważny! Za tą nieobecnością może się kryć zwykła potrzeba oderwania się na chwilę od rutyny i codziennych zajęć. Być może jednak ktoś czuje się samotny. Może się też zdarzyć, że potrzebuje Twojego wsparcia. 

Udostępnij akcję. Przekaż informację o akcji dalej – wykorzystaj do tego media społecznościowe, w których jesteś. Udostępnij grafikę – symbol akcji, dodaj #sprawdzobecnosc i link oraz wyznacz kolejną osobę do tego zadania. 

Dołącz do akcji. Rzuć wyzwanie izolacji! 

5.00 avg. rating (93% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *