Rusza nowa platforma on-line Hi-story lessons. Lekcje historii XX wieku.

 

Przedstawienie historii Europy i poszczególnych europejskich krajów z różnych perspektyw, w interaktywny, angażujący i przystępny sposób – oto główna idea stojąca za „Hi-story lessons. Lekcje historii europejskiej XX wieku”. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych historią do korzystania z międzynarodowej edukacyjnej platformy on-line.

 

Na www.hi-storylessons.eu można znaleźć już ponad 200 tematów dotyczących dwudziestowiecznej Europy ze szczególnym uwzględnieniem historii 6 państw: Polski, Węgier, Niemiec, Słowacji, Czech i Rumunii. Zagadnienia zostały wybrane i opracowane przez międzynarodowy zespół ekspertów – historyków i nauczycieli –  tak by korespondowały z podstawami programowymi poszczególnych krajów. Materiały przygotowano w językach ojczystych wybranych państw, w tym po polsku, oraz w języku angielskim.

Oprócz podstawowych informacji o wydarzeniach historycznych na stronie znajdują się także osie czasu, pogłębione analizy najważniejszych zagadnień oraz animacje na temat Wielkiego Kryzysu 1929 roku i wybuchu I wojny światowej – wszystkie udostępniane bezpłatnie w ramach Otwartych Zasobów Edukacyjnych.

Wartościowa edukacja historyczna to taka, która nie tylko uczy, ale angażuje i jest dopasowana do potrzeb współczesnego odbiorcy – podkreśla Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Obecna wersja Hi-Story to wersja pilotażowa, która zostanie rozbudowywana na przestrzeni kolejnych lat. Wszystkie osoby zainteresowane współpracą lub chcące podzielić się z twórcami swoją opinią o platformie zachęca się do wysłania wiadomości na: hi-story@enrs.eu.

logo-pol-rgb

www.enrs.eu

Hi-Story Lessons to projekt realizowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność wraz z następującymi instytucjami partnerskimi: Instytut im. Georga Eckerta ds. międzynarodowych badań nad podręcznikami, Niemcy; Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier, Słowacki Instytut Pamięci Narodowej; Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii EUROCLIO, Holandia; Instytut Pamięci Narodowej, Polska; Post Bellum, Czechy; Węgierska Akademia Nauk; Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Mihálya Fazekasa, Węgry; Narodowa Rada ds. Badań nad Archiwami Securitate, Rumunia; Instytut Badania Reżimów Totalitarnych, Czechy.
Animacje i osie czasu w ramach projektu powstały dzięki wsparciu niemieckiego Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM).”
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy. www.enrs.eu
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *