Copyspace

Resocjalizacja – czy to studia dla Ciebie?

 

Wierzysz w to, że żaden człowiek nie jest skreślony, ale zgadzasz się z tym, że nie zawsze ta zasada sprawdza się w praktyce? Idealny kierunek dla ciebie to resocjalizacja.

 

Resocjalizacja, czyli co?

Człowiek, który złamał ogólnie przyjęte normy – najczęściej prawne, ale także i moralne – jakimi kieruje się społeczeństwo… Jak z nim postępować? Jak z nim pracować, by zacząćł inaczej postrzegać świat, potrafił ponownie przystosować się do funkcjonowania na ogólnie przyjętych i akceptowanych zasadach. By zawrócił ze złej drogi? Tego właśnie będziesz się uczyć na studiach.

 

Oddzielny kierunek czy specjalizacja?

Resocjalizacja występuje jako oddzielny kierunek lub specjalizacja pedagogiki wybierana w trakcie nauki, najczęściej na początku trzeciego semestru. Także i terminologia może być nieco różna. Szkoły wyższe operują zasadniczo dwoma terminami, kryjącymi za sobą nieco odmienną treść. I tak niektóre proponują resocjalizację, co oznacza że przygotowują swoich studentów przede wszystkim do pracy wśród dorosłych, inne oferują natomiast pedagogikę resocjalizacyjną, ukierunkowaną raczej na nieletnich. W praktyce jednak absolwenci każdej z tych specjalizacji mają niezbędne kwalifikacje, aby z powodzeniem pracować w każdym  z tych środowisk.

 

Zadaj sobie kilka trudnych pytań

Myślisz poważnie o resocjalizacji? Zastanów się dobrze czy:

  • lubisz ludzi? potrafisz z nimi rozmawiać, słuchać ich, starać się ich zrozumieć, „rozgryźć”  tak aby znaleźć argumenty, które do nich trafią?
  • masz w sobie pokłady wrażliwości i wielką odporność psychiczną, która pozwala ci stykać się z nędzą tego świata, a jednocześnie sprawia, że nie gubisz swoich wartości i wiary w człowieka?
  • potrafisz zapanować nad emocjami – gniewem, lękiem, agresją?
  • jesteś przygotowany na porażki?
  • masz w sobie coś z Matki Teresy i trochę z twardego gliny?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiadasz TAK, to dobrze trafiłeś z tą resocjalizacją.

 

Jak się dostać?

Na znakomitej większości uczelni liczą się podczas rekrutacji wyniki maturalne z języka polskiego i obcego, czasem matematyki. Jako dodatkowe do wyboru najczęściej są brane pod uwagę: biologia, historia, matematyka, fizyka z astronomia, chemia, geografia, WOS, historia sztuki.

A jak wyglądają studia? Dowiesz się z sierpniowego numeru Cogito.

okladka cogito_08-2017 OK.indd

 

4.50 avg. rating (89% score) - 2 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *