Produkcja teatralna – kierunek na Uniwersytecie Łódzkim

Produkcja teatralna i organizacja widowisk – na Uniwersytecie Łódzkim to pierwsze studia na polskich uczelniach wyższych o profilu praktycznym, które przygotowują do prowadzenia produkcji teatralnej, organizacji widowisk oraz wydarzeń artystycznych i społecznych.

Od pierwszego semestru studenci odbywają praktyki zawodowe w instytucjach kultury (teatrach, stowarzyszeniach, fundacjach i agencjach artystycznych), a także organizują własne wydarzenia artystyczne.

Czego się będziesz uczyć?

W trakcie studiów poznasz zagadnienia z obszaru najnowszej kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru i widowisk (wykładowcami są pracownicy Instytutu Kultury Współczesnej), a także problematykę dotyczącą finansowych i prawnych aspektów organizacji i zarządzania kulturą (przedmioty te prowadzą pracownicy Instytutu Finansów oraz instytucji kultury – teatrów, stowarzyszeń twórczych, organizatorzy festiwali).

4 bloki zajęć

Przedmioty łączą się tematycznie w bloki:

 1. Blok kulturoznawczy:historia i teoria kultury, kulturowa historia nowoczesności, sztuka najnowsza, praktyki artystyczne XX wieku, interdyscyplinarne projekty artystyczne;
 2. Blok teatrologiczny:teatr najnowszy, teatr jako instytucja i przedsiębiorstwo, techniki i rzemiosła teatralne, współczesna scena tańca, gatunki teatru muzycznego, teksty dla teatru;
 3. Blok organizacyjny:polityka kulturalna, ekonomia w kulturze, marketing sztuki, zarządzanie kulturą i promocja sztuki;
 4. Blok warsztatowy:planowanie, realizacja i ewaluacja projektów; organizacja pracy zespołu; stylistyka praktyczna i edycja tekstów; komunikacja i wystąpienia publiczne; zajęcia w studiu radiowym.

 

A po studiach możesz być:

 • producentem spektakli,
 • kuratorem wydarzeń artystycznych (koncertów, wystaw, festiwali),
 • animatorem kultury,
 • organizatorem wydarzeń społecznych,
 • krytykiem artystycznym,
 • dziennikarzem,
 • kulturoznawcą i teatrologiem.

 

Co liczy się w rekrutacji?

Matura z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i do wyboru dwa przedmioty: historia, historia sztuki, WOS, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, wiedza o tańcu, filozofia.

 

Więcej o nowych kierunkach poczytasz w numerze 6/2017 Cogito. W tym numerze jest również Rekrutacyjny GPS, który poprowadzi Cię przez proces rekrutacji na studia!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *