Poznaj TOP 10 najlepszych otwartych źródeł wiedzy w sieci:)

Nie, wyszukiwarka internetowa typu Google nie wygrała tego przeglądu, choć i bez niej się nie obejdziemy. Znalezienie bardziej szczegółowych TOP10 np. dla jednego przedmiotu lub hobby może wymagać wyższego poziomu Google-fu czyli umiejętności skutecznego przeczesywania sieci, filtrowania i odróżniania ziarna od plew. Tymczasem przyjrzyjmy się subiektywnie wybranym przeze mnie dziesięciu najciekawszym internetowym źródłom wiedzy i pomocom naukowym, z których możesz korzystać już teraz, bez ograniczeń.

Możesz je też dostosować i przerabiać do swoich potrzeb, jeśli tylko chcesz.

 

1. Wikipedia i Wikimedia Commons – pozycję lidera utrzymuje od lat, piąta najpopularniejsza strona internetowa na świecie i pierwsze miejsce, gdy szukamy potwierdzenia faktów naukowych lub rzetelnych informacji o celebrytach i najnowszych serialach. Wikipedia nie tylko dostarcza wiedzy i informacji. Jej mniej znaną stroną są projekty edukacyjne i wydarzenia zwane sprintami, podczas, których można stać się współautorem/ką Wikipedii i pomóc np. uzupełnić artykuły o komiksach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekty_szkolne_i_akademickie

 

2. Khan Academy – nie ma co ukrywać, wideo staje się językiem komunikacji, a co za tym idzie również edukacji. Jeśli więc chcemy uczyć się w sieci, nadrabiać zaległości lub mierzyć się z problemem, który w szkole został wytłumaczony niewystarczająco, materiały Akademii Khana przyjdą nam z pomocą. Ogromna ich część została przetłumaczona na język polski.

https://pl.khanacademy.org

3. Pistacja.tv – produkowane w Polsce wideo-lekcje matematyki. Krótkie, wykorzystujące przykłady z życia i stworzone z myślą o rodzimej podstawie programowej. Szybko znajdziesz tu materiał odnoszący się do aktualnego problemu, który realizujesz na lekcji.

http://pistacja.tv

4. Wolne Lektury – jeśli jest miejsce, które jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, to jest to otwarta biblioteka. Pełna dobrej literatury, dostępnej o każdej porze dnia i nocy, za darmo. W polskiej sieci takim miejscem są Wolne Lektury. W ich zbiorach znajdziesz całą klasykę potrzebną w szkole i znacznie więcej. Niektóre z książek dostępne są jako audiobooki, a każdą z nich można remiksować, ponieważ wszystkie są już w domenie publicznej.

https://wolnelektury.pl

5. Projekty Guttenberg – jeśli Wolne Lektury to dla Ciebie za mało, a czytanie po angielsku to nie problem, u Guttenberga znajdziesz największą kolekcję klasycznej literatury z całego świata. Co ciekawe, Projekt Guttenberg zaczął archiwizować cyfrowe książki już w 1971 roku, na długo przed powstaniem takiego internetu, jakim znamy go dziś.

http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

6. LibriVox – darmowe audiobooki z klasyczną literaturą? Proszę bardzo! LibriVox nie tylko przygotowuje cyfrowe nagrania książek w kilku językach, ale też udostępnia je na wiele sposobów, tak by było Ci wygodnie ich słuchać np. jako podcastów na smartphonie.

https://librivox.org

7. Europeana – nauka płynąca z wiedzy historycznej jest nie do przecenienia. A gdzie jej szukać, jeśli nie w źródłach? Europeana w jednym miejscu zbiera zasoby bibliotek, muzeów i archiwów cyfrowych. Uwaga, łatwo na długie godziny przepaść w milionach książek, historycznych zdjęć i grafik.

http://www.europeana.eu/portal/pl

8. Histmag – po wiedzę historyczną, ciekawostki i analizy, które pozwolą lepiej zrozumieć historyczny kontekst współczesnych wydarzeń, najlepiej wybrać się do portalu histmag. Od 2001 roku jego redakcja zdążyła wypracować styl, który sprawia, że o historii chcą czytać nie tylko historycy.

https://histmag.org/

9. TED.com – zanim youtuberzy i youtuberki zaczęli tworzyć materiały naukowe i poradnikowe, ba, zanim istniał YouTube, konferencje TED zbierały najciekawsze postaci, ich wiedzę i pomysły w jednym miejscu. Nagrania ich krótkich wystąpień są źródłem inspiracji i potrafią przekonać do działania na rzecz poprawy świata czy własnego życia. Dziś tysiące wideo tłumaczone są na kilkadziesiąt języków, a strona TEDed dodatkowo pomaga uczniom w nauce.

http://ed.ted.com

10. edX i MIT OCW – na koniec dwa skróty, pod którymi ukrywają się jedne z największych platform otwartych kursów akademickich, do których może dołączyć każdy. Niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia i bez opłat. Wszystko zaczęło się od nagrań wykładów i zajęć akademickich na najlepszej amerykańskiej politechnice czyli MIT (Massachusetts Institute of Technology) a dziś rozprzestrzeniło się na uczelnie z całego świata, które w ten sposób dostarczają wiedzy nie tylko swoim studentom. Tutaj możesz zacząć uczyć się wszystkiego, od starożytnej historii po programowanie autonomicznych samochodów.

https://ocw.mit.edu/index.htm i https://www.edx.org

 

Autor: Kamil Śliwowski – promuje, bloguje i szkoli o otwartych zasobach edukacyjnych, przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji, http://otwartezasoby.pl

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *