Poznaj raport MNiSW i najpopularniejsze kierunki!

Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia na polskich uczelniach. Największą popularnością wciąż cieszą się kierunki informatyczne oraz te związane z zarządzaniem i psychologią.

Spośród 429 114 osób przyjętych na studia (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie) ponad sto tysięcy zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych. Jakie kierunki i uczelnie były wybierane najczęściej?

Top 5: najpopularniejsze kierunki studiów

W pierwszej piątce zestawienia najpopularniejszych kierunków (dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) znalazły się:

  • informatyka,
  • zarządzanie,
  • psychologia,
  • ekonomia,
  • prawo.

Informatykę chciało studiować 42 tys. osób, zarządzanie niemal dwa razy mniej (24 tys.), psychologię – ponad 20 tys., ekonomię 17,9 tys., a prawo – 17,8 tys. osób.

W porównaniu z ubiegłym roku akademickim stawka prezentowała się podobnie, choć nie identycznie. Na pierwszym miejscu znajdowała się informatyka, na drugim – zarządzanie, podium zamykało jednak prawo. A do pierwszej piątki wchodziła – oprócz psychologii – automatyka i robotyka.

Więcej informacji o wynikach rekrutacji w roku akademickim 2016/2017 znaleźć można tutaj.

Nawet 54 osób na jedno miejsce – najbardziej oblegane kierunki

Maturzyści, którzy chcieli studiować inżynierię i analizę danych, musieli pokonać ponad 54 konkurentów. To zdecydowanie najbardziej oblegany kierunek. Nieco łatwiej było dostać się na:

  • zarządzanie inżynierskie – 19,4 kandydata na jedno miejsce;
  • chemię i toksykologię sądową – 18,9;
  • kierunki lekarskie – 16,7 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
  • filologię norweską – 14,5.

Najpopularniejsze uczelnie w Polsce

Uczelnią publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, była Politechnika Warszawska. W jej murach chciało się uczyć ponad 47 tys. kandydatów (dotyczy liczby zgłoszeń na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie). Z kolei spośród uniwersytetów najwięcej zgłoszeń złożonych zostało do biur rekrutacji Uniwersytetu Warszawskiego (43,5 tys. osób) oraz Jagiellońskiego (33,6 tys. osób).

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (chciało tam studiować ponad 3 tys. kandydatów). Natomiast osoby chcące studiować w trybie niestacjonarnym aplikowały najczęściej do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (zrobiło tak ponad 4,7 tys. osób).

Źródło: www.nauka.gov.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *