planet in cosmos

Polscy astronomowie z medalami

Młodzi astronomowie z Polski na 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Indiach zdobyli dwa srebrne medale, jeden brązowy i dwa wyróżnienia.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA) to elitarne zawody dla uczniów szkół średnich, interesujących się astronomią, astrofizyką i badaniami kosmicznymi. To także miejsce odkrywania talentów, od których będzie w przyszłości zależeć postęp nauki i techniki. Zawody polegają na rozwiązywaniu szeregu zadań teoretycznych oraz przeprowadzeniu i analizie wyników obserwacji astronomicznych.

W tym roku zawody rozgrywane były w Bhubaneswar na wschodzie Indii. Udział wzięło w nich 234 uczniów z 42 krajów. Polskę reprezentowało 5 uczniów i wszyscy zdobyli nagrody.

Srebrny medal do Polski przywiezie Mateusz Bronikowski, absolwent I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Zofia Kaczmarek z Liceum Akademickiego w Toruniu.

Brązowy medal zdobył Patryk Rachwał z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Z kolei wyróżnienie otrzymali: Cyryl Waśkiewicz z XIV LO w Warszawie i Michał Wójcik z III LO w Tarnowie.

Gratulujemy!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *