„Po piśmie” – literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka oczami Dukaja

W „Po piśmie” (Wydawnictwo Literackie) Jacek Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Eseje poświęca kolejnym technologiom, które służą do bezpośredniego transferu przeżyć – od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality. Pisze o tym, że nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia. Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Razem z Dukajem zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem. Daje to do myślenia.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *